Snak

Mere indhold efter annoncen
Faglig indsigt

Det er bare rigtig svært at spå om hvilke 16-17 årige der slår igennem og hvilke der falder igennem. Der er masser af unge spillere som er talentfulde og det er ikke muligt hele tiden at have 3 til i kontrakt udløb i tilfældet af at de skulle få en halvsæson som Bischoff har haft.

I dette tilfælde synes jeg faktisk bif har fået en fin handle, Bischoff har trods alt kun præsenteret i 4-5 måneder på et midterhold i den danske Superliga.
Uanset hvor lang hans kontrakt så end var, så er han altså på ingen måde 100 mio værd. Jeg synes endda 60 er lige i overkanten.

2 mål og 3 oplæg i 17 Superliga kampe er jo ærlig talt super middelmådigt. Jo jo, han er ung og der er ingen tvivl om han har noget potentiale i sig, men 60 mio for en spiller der kun har ca 30 senior kampe er godt er godt nok en overpris. Man kan så også vende den om og sige at det er fantastisk arbejde af Brøndby. Især med længden af hans kontrakt.
Geddar må være Danmarks mest patetiske, lille menneske.
Så 2 mål og 3 oplæg i 17 kampe er middelmådigt, som wingback? Så er der vist ikke andet end middelmådige backs i superligaen. Der er kun Links og Beijmo, der kan være med på det snit, resten i suppen må jo så være direkte elendige.
Håber der er nogle virkelig gode videresalgs klausuler i kontrakten, for ellers synes jeg overgangssummen er lidt for lav. Bischoff er en af Superligaens allermest talentfulde spillere.
Havde han spillet FCN eller FCK havde prisen ligget på omkring 100 millioner. De er bare dygtige Åre til de unge spillere og salg af dem. Der er Brøndby også blevet lillebror til FCN. Nu og ikke kun til FCK
Flot flot flot. Og ja han er god. Uha Brøndby Hva nu så
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Jeg håber at der er adskillige klausuler og evt. % af Videresalg vi ikke hører om i denne aftale. Er det ikke tilfældet, så er det elendigt købmandsskab efter min mening. Brighton ender med at lave en Newcastle, som da de hentede Minteh for samme beløb i OB og skød ham afsted for 300 mio. Kr til Brighton året efter.
Jeg er ca 99,99% sikker på at den manglende kontraktforlængelse med Brøndby hænger sammen med Clement Bischoff´s skift af agentur.

Det er meget lettere at komme til Brighton når man har samme agentur som Manageren og assistenten i Brighton. Uden at gøre det til den totale konspirations teori, så kunne man godt forestille sig at ROOF og Bischoff har talt fremtid før alt dette skete.
Annonce