Snak

Mere indhold efter annoncen
Det ender nok i store nederlag til Slovakiet og Wales ja, men bedre end at Danmark ikke kan stille op og så bliver smidt ud af turnering ala EM i 2020.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Jeg konstaterer bare, at Futsal er et andet spil end 11-mands fodbold.
Præcis som håndbold og Basket er forskellige sportsgrene.
Sammenligningen stopper vel ved, at spillet spilles med fødderne.

Håber Slovakiet gennembanker os, så vi kan blive udstillet for vores inkompetence.
Det er vel ikke helt forkert at sige at for at være en god Futsal spiller så skal du også være god til fodbold?

Futsal drengene mangler nok en del rent taktisk og defensivt. Men bliver spændende at se om deres teknik kan hjælpe dem mod et traditionelt fodbold hold.

https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Håber det lykkedes for DBU og det nye landshold

De griske Simon Kjær og Christian Eriksen trænger til en lærestreg - men synd for den sympatiske Kasper Schmeichel
Man skal være en dygtig tekniker, ja.

Ret beset har taktikken intet med hinanden at gøre.
Det fysiske aspekt er ligeledes komplet forskelligt. Bolden er forskellig.

Glæder mig til at se deres niveau. Det er vel danmarksserieniveau, hvorfor vi også burde tabe 10-0.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Futsal FTW!

FC Midtjylland (1999) Manchester City (1887) St. Pauli (1910)
Farcen er komplet.

Futsal-landsholdet ! Er spillere der vel max spiller DS bold.
Futsal er jo et helt andet spil, fysisk og mht. langeløb.
Der må sgu da være nogen div spillere som kan/vil hjælpe.

Det kan blive pinligt for dansk fodbold, havde håbet på 1 og 2 divisions spillere.
Ligegyldigt hvordan det går, så bliver det sgu da interessant at se hvordan futsal vs fodbold ender. Og i øvrigt, så får de her spillere ikke mange penge for det. de får vidst 5-6000kr. noget mindre end hvad primadonnaerne får.

Så ja, de vil spille for vores land og ikke for egen pengepung. Glæder mig til at se dem og støtte op om dem uanset 10-0 nederlag eller hvad det bliver til.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Tænk hvis en af dem tryllede så meget, at vi fandt en erstatning for Christian Eriksen, når han forsvinder ud af kampene som sædvanlig!
Brøndby IF [b]Luis Figo[/b]
Jeg konstaterer bare, at Futsal er et andet spil end 11-mands fodbold.
Præcis som håndbold og Basket er forskellige sportsgrene.
Sammenligningen stopper vel ved, at spillet spilles med fødderne.


Selvfølgelig er det et andet spil, men slet ikke så drastisk som du gør det til. De fleste, hvis ikke alle, har deres rødder i fodbolden, eksempelvis Azad Corlu, der, ind til for 2-3 år siden, spillede elitefodbold. Ligeledes har man også Ibrahim Badran (som jeg så ikke ved om er med, såfremt han stadig er tilknyttet FREM), samt en håndfuld spillere, som har været tilknyttet diverse superligaklubbers ungdomshold som yngre. Du kan med andre ord derfor ikke helt sammenligne det med at få håndboldlandsholdet til at spille volleyball.
Annonce