Snak

Mere indhold efter annoncen
@De Grüne,


"Det er ikke DBU som vil bestemme hvem spillerne entrerer med."

Nej det er korrekt, men DBU vil have ret til at bruge spillerne i forbindelse med landsholdssamlingen på andre vilkår en den oprindelige aftale, så der opstår konflikt i forhold til kontrakterne de enkelte spillere har. Så DBU vil malke de interessante spilleres brand til deres fordel upåagtet om det så betyder spilleren ikke kan håndhæve aftalen omkring sit personlige sponsorat. Det betyder da logisk nok at spillerens forhandlingsituation ændres markant og at det kun er til DBU´s fordel og bestemt ikke spillerens, hvis brand bliver "mindre" værd.


"Det er spillerne der gør modstand, fordi de ellers vil havne i konflikt med deres egne sponsorer."

Ja præcis og vel at mærke aftaler der er lavet på ganske normale vilkår i europæisk regi. Så hvorfor mener DBU at de skal stikke en kæp i hjulet på sådanne aftaler, når alle andre fodboldforbund anderkender at spillerne har ret til at brande dem selv, men stadigt stiller sig til rådighed i landsholdsregi så længe det er i selskab med 2-3 andre spillere fra landsholdet?



Sorry (u)tilfreds. Fik ikke svaret på den her. Jeg roder rundt i de her 20 forskellige konflikt-tråde. Men gode spørgsmål.

Du har ret i at det er problematisk, hvis DBU bare ´malker´ en spiller i fx Hummel-sammenhæng, men ved vi om det reelt er det der vil ske? Forestiller vi os, at Christian Stadil (eller hvem som du caller the shots) ikke er bevidst om at der er spillere der ikke kan misbruges til at sælge Hummel-produkter? Kunne man lave en særskilt aftale for nogle af de spillere der er problemer i forhold til?

Du henviser til den seneste aftale, men den har DBU jo netop erklæret sig (u?)tilfreds med, fordi de blev hevet i retten over ordlyden og måtte sende 3 mio. kr. yderligere til spillerne: https://jyllands-posten.dk/sport/fodbold/ECE9170476/dbu-taber-stor-voldgiftssag-til-spillerforeningen/

Derfor (sådan som jeg forstår det) vil man have en anden aftale - og forringe den nuværende aftale, så den matcher det økonomiske råderum DBU havde regnet med at den ville komme til at koste.

Er det flot af Bretton-Meyer? NEJ!
Er det sympatisk af Øland? NEJ!

Begge to er fjolser i min optik. Jeg er ikke nogen fan af DBU (tro det eller ej), men jeg har stadig et kæmpe problem med at vores allesammens landshold bliver gjort til endnu en kampplads for Mads Øland til at udfolde sine - i mine øjne - fuldkommen overdrevne krav på spillernes vegne.

Begynder folk at forstå, hvorfor ingen i ishockey-Danmark ville have noget som helst med manden at gøre?!
kortlink.dk/2umnc
Du har så heller ikke forstået problemstillingen. Det er ikke DBU som vil bestemme hvem spillerne entrerer med. Det er spillerne der gør modstand, fordi de ellers vil havne i konflikt med deres egne sponsorer.

Og hvorfor tror du, spillerne føler sig presset til at gøre modstand? Fordi DBUs nye vilkår ikke kommer i konflikt med deres personlige sponsorer?

Det har jeg tidligere svaret på. Fordi der ikke følger penge med. Jeg hørte ingen klager over den mio. kr. landsholdet fik fra Adidas hvert år som ´samarbejdspartner´.

Og ja. Der følger muligvis nogle flere forpligtelser med for spillerne, men jeg har som nævnt svært ved at forestille mig at Eriksen ikke kan få lavet en særaftale, hvor han slipper for at stå ene mand i Hummel-trøje. Det kan jeg sagtens forstå. Men jeg forstår ikke hvorfor det skal gøres til et kollektivt stridspunkt at manden har et personligt sponsorat med Nike. Det må være en sag mellem ham og DBU, som de kan løse på tomandshånd.

Og en eller anden læskedrik han ejer noget af, som gør han ikke kan stille op for Carlsberg. Come the fuck on. Er han mestendels fodboldspiller eller reklamesøjle? Det er jo faktisk hele essensen i den her lange-lange diskussion.
kortlink.dk/2umnc
Det er jo en parodi at stille op til en landskamp med futsal landsholdet. DBU og spillerne må simpelthen tage sig sammen og finde en løsning på den her konflikt, og det indebærer givetvis at begge parter må bøje sig lidt for at nå en aftale. Derefter tror jeg det ville være gavnligt for det fremtidige forhandlingsklima at Bretton Meyer og Øland begge forlader deres respektive poster. Danmark er ganske enkelt til grin i fodboldverdenen og det bliver endnu værre når futsal landsholdet taber 0-10 til Slovakiet imorgen.

Jeg er en af de uheldige der har købt billet til kampen mod Wales, men jeg kommer selvfølgelig ikke på stadion hvis ikke det er de bedste danske spillere der stiller op. Og der bliver fra min side af ikke købt billet til fremtidige DBU arrangementer eller set landskampe på tv, så længe DBU stiller med et sekunda landshold.
En parodi, intet mindre.
Y. N. W. A. - #JFT97
Det er jo en parodi at stille op til en landskamp med futsal landsholdet. DBU og spillerne må simpelthen tage sig sammen og finde en løsning på den her konflikt, og det indebærer givetvis at begge parter må bøje sig lidt for at nå en aftale. Derefter tror jeg det ville være gavnligt for det fremtidige forhandlingsklima at Bretton Meyer og Øland begge forlader deres respektive poster. Danmark er ganske enkelt til grin i fodboldverdenen og det bliver endnu værre når futsal landsholdet taber 0-10 til Slovakiet imorgen.

Jeg er en af de uheldige der har købt billet til kampen mod Wales, men jeg kommer selvfølgelig ikke på stadion hvis ikke det er de bedste danske spillere der stiller op. Og der bliver fra min side af ikke købt billet til fremtidige DBU arrangementer eller set landskampe på tv, så længe DBU stiller med et sekunda landshold.

Du har godt forstået at det her ikke handler om, hvorvidt du synes du får noget for din landholdsbillet, ikke? At det handler om hvorvidt vi kommer til at have et landshold i de kommende år, ik? Om vi kan spille med om EM og VM? At alle muligheder allerede ser ud til at være udtømt.

Men jeg vil dog give dig fuldkommen ret i, at Bretton-Meyer og Øland begge bør forlade deres poster. Helt enig, hvis det her forliste skib skal på ret køl igen.
kortlink.dk/2umnc
... men jeg har som nævnt svært ved at forestille mig at Eriksen ikke kan få lavet en særaftale, hvor han slipper for at stå ene mand i Hummel-trøje. Det kan jeg sagtens forstå. Men jeg forstår ikke hvorfor det skal gøres til et kollektivt stridspunkt at manden har et personligt sponsorat med Nike. Det må være en sag mellem ham og DBU, som de kan løse på tomandshånd.

Det er jo for helvede præcis derfor at man har en spillerforening. Det giver ingen mening for spillere at stå alene med deres krav mod DBU, der kan smadre deres karriere.

Til at starte med troede jeg at Bretton-Meyer var en uheldig elefant i en glasbutik, men efterhånden er der ikke mange andre forklaringer end at han prøver at sabotere DBU med vilje.
💖❤️💖 Big Nev ❤️💖❤️
Det giver ingen mening for spillere at stå alene med deres krav mod DBU, der kan smadre deres karriere


Stop nu. Selvfølgelig skal ingen spillere stå alene, men at påstå at DBU skulle være interesseret i at smadre nogens karriere er jo fuldstændigt absurd! Så vidt jeg ved kan DBU ikke tvinge spillerne til at stille op for Danmark...
Annonce