Snak

Mere indhold efter annoncen

Medier: Rubiales anholdt i spansk lufthavn

ons 3. apr 2024

Den tidligere præsident for det spanske fodboldforbund Luis Rubiales er ifølge flere spanske medier blevet anholdt i lufthavnen i Madrid. 



Læs hele nyheden her
Herhjemme tvinger vi da kvinder til at hilse på mænd! Ellers får de ikke statsborgerskab. Så overlegne er vi nemlig - Vi beslutter hvad der er OK og ikke!
Ja, og en stor del af den danske befolkning vil også have, at man tvinger kvinder til ikke at dække hovedet til med et tørklæde, selvom de pågældende kvinder selv har valgt det.

Se, dét er demokrati! Når fleretallet bestemmer, hvorvidt en kvinde må gå med tørklæde eller ej. Om det er hendes eget frie valg, er ikke op til hende, men op til flertallet.
Kvinder i Spanien må også gerne hilse på mænd.
Mænd må dog ikke kysse på kvinder uden samtykke i hverken Spanien eller Danmark.
Nu er anholdelsen ikke ifm. kysset, men derimod omhandler en sag om korruption og hvidvask i ifm. at Super Cuppen blev flyttet til Saudi Arabien. Iøvrigt spændende at følge med i hvilke konsekvenser det får for Pique? Som scorer flere penge pr Super Cup end alle andre deltagere end Real Madrid og Barca
Nu er anholdelsen ikke ifm. kysset,

Han er anholdt i forbindelse med begge sager.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og der er mange her i landet der siger at deres kærester/koner skal gå med tørklæde. og der er også mange der ikke vil ha deres kærester/koner gå i svømmehal, samtidig med andre mænd.
randers fc
Præcis, hvorfor dette behov for dominans ?
Må mennesker ikke leve som de vil, eller skal vi - i Demokratiets navn - bestemme dagligdagen og mulighederne? Således at vi ´´tvinger´´ dem til ´´frihed´´?
Der er ingen frihed for de kvinder jeg snakker om, det kan vi godt blive enige om.
randers fc
Dem der bliver tvunget til at give håndtryk, tænker du ?
Enig i, at dem der tvinges til tørklæde er uden frihed. Sådan nogle mænd (der tvinger deres koner red.) bør udvises.
Kan du tage et inkluderende skridt eller lave et inkluderende indlæg? :)
Skal jeg da det?

Det gør jeg den dag du kan tage en kalot på hovedet og gå urørt igennem vollsmose, nørrebro eller gjellerup.
randers fc
Annonce