Snak

Mere indhold efter annoncen
Statistikker over CHL- og Europa League-vindere samt interne opgør mellem engelske og spanske klubber fra 2010-2020 fortæller et klart billede af dette.


Kunne det have noget at gøre med at de spanske hold simpelthen havde langt mere friske ben til disse kampe?

Efter at man faktisk kan bruge en EL sejr til noget, hvor mange spanske hold har så vundet den?

Der er nuancer, og de engelske hold blev matchet på et langt højere niveau, end de spanske hvor de spanske tophold kunne mose deres modstandere i midterfeltet.

Men når det er sagt, så skriver jeg jo også at de 2 helt store i form af Barcelona og Real Madrid var de aller bedste hold der var.
IDKFA
Personligt vil jeg tro, at Barcelona lige nu ville slå Arsenal i 6-7 ud af 10 kampe (de to ligaers nr. 1). Som eksempel vil jeg også tro, at Getafe ville slå Bournemouth i mindst 5 ud af 10 kampe (begge ligaers nr. 19).


Haha, cherrypicking når det er bedst.

Og nummer 10 i England har Salah - Nunez - Gakpo i angrebet. De får iøvrigt pt bank af et hold under nedrykninsstregen.

Nummer 10 i spanien er Mallorca..

Nummer 9 er Chelsea Vs. Ossasuna.

Mener du også at Elche som ikke har vundet en eneste kamp i La liga ville vinde et X antal gange.
IDKFA
Der er nuancer, og de engelske hold blev matchet på et langt højere niveau, end de spanske hvor de spanske tophold kunne mose deres modstandere i midterfeltet.


Der er helt klart nuancer, men det er primært gisninger. Det eneste vi kan læne os op af i denne situation er statistik og det fortæller er meget klart billede.

Desuden er jeg så uenig i, at de spanske midterhold er - og især var - dårligere end de engelske ditto. Så at de ofte "moste" dem, har nok mere at gøre med hvor suveræne de var mere end det var resten af ligaens niveau. Hvis man tager midterhold i og omkring 2014-2015 i de to ligaer som eksempler, vil jeg ikke mene at Stoke City eller Crystal Palace på nogen måde var bedre end f.eks. Espanyol, Athletic Bilbao eller Real Sociedad. Så igen: det er nok ubalance i viden om og TV-tid af de to ligaer, der er grund til denne forudindtagelse.

Og igen: de få tilfælde af engelske midterhold mod spanske midterhold i sæsonerne 2010-2020 er det også spanske midterhold, der har klaret sig bedst.
Haha, cherrypicking når det er bedst.


Lige så vel som du laver cherry-picking. Og din mangel på viden af midterhold i Spanien gør dem ikke dårligere :-) Desuden er der ikke - i min bog - tvivl om at PRL nu er bedre end La Liga. Men det var ikke tilfælde for 5 og slet ikke 10 eller 15 år siden: Og det er trods alt dét vi snakker om.
Jeg følger med i Tysk fodbold, så jeg har ingen parti at skulle tage.

Men at sige at midterholdene og bundholdene i Spanien var bedre for 5 år siden, er jeg simpelthen ikke enig i.

Der var deres (også dengang) spillermateriale et noget højere niveau.

Men snakker vi de spanske tophold, så var der ingen der nåede dem til sokkeholderne.
IDKFA
La liga var da verdens bedste liga mange år. Gentleman-Finn har skam helt ret her.
I toppen, ja. I Europa ja. Det er som om I ser det som et angreb på dette?

For titlerne taler jo deres tydelige sprog. La Liga var i mange år, (og er vel i og for sig stadigvæk) den liga, der kan mønstre de bedste tophold.

Jovist har Barcelona en nedgang, men over en lang periode er det jo dem og så Champions League mestrene fra Real Madrid der dominerer.

Jeg vil stadig mene at disse 2 hold er i betragtning som nogle af de aller bedste i hele Verdenen.

Jeg mener den hjemmelige konkurrence evne. Der kunne (og kan) hold fra England bare hente spillere ind fra en helt anden hylde. En klub som Stoke (Stoke ffs) havde Bojan rendende.

WestHam kunne på spøjse veje have Macherano og Carlos Tevez, og Garath Barry kunne spille for W.B.A.

Jeg snakker om selve ligaen som helhed.

Vinder PSG Champions League de næste 10 år, gør det ikke automatisk den franske liga til den hårdeste liga i form af modstand, og det er dét jeg snakker om.

Det er ikke et angreb på de spanske tophold.
IDKFA
Annonce