Snak

Mere indhold efter annoncen

Michael Hansen efter skriftligt svar fra Buch: Tager det internt

man 27. apr 06:00

Efter kampen mod OB blev Michael Hansen igen spurgt ind til Oscar Buchs situation, efter offensivspilleren tidligere på ugen gav et skriftligt svar til Bold. 



Læs hele nyheden her
Han skal til Strømsgodset eller Odd i Norge
Det udstiller lidt klubben, at man ikke kan svare andet, end at ens topscorer ikke er en del af truppen, men det kan han være..

Hvis han ikke er skadet og det ikke er disciplinære problemer, ja så er der jo kun kontraktuelle problemer tilbage, fordi lige i Fredericia skal man ikke påstå, at ens topscorer ikke som minimum vil være en del af truppen..

Så lugter af Fredericia er fornærmet over, at de ikke har fået forlænget i tide..

Og det er man så villige til at risikere en nedrykning for..
Selvfølgelig er det noget disciplinært eller også har han sat sig over holdet. Det tror jeg ikke, at der kan være tvivl om. Den slags har Michael Hansen en historik for.

Jagvir Singh satte sig selv af, da han troede, at han var større end holdet, og man kan jo også spørge sig selv om, hvorfor Agon Mucolli selv i næstebedste række i en periode ikke var på holdkortet, selv om han ikke var skadet. Måske det samme har ramt Buch?
Man risikere ikke en nedrykning, hvis man ikke bruger Buch. Det er noget vrøvl.

Klubben har til lokale medier at man selvfølgelig er lidt afventende ifht nye kontrakter, da man ikke ved, hvad næste sæson byder på. Buch vil ikke blive savnet for sine kvaliteter på banen, og heller ikke udenfor når han kommer ud med sådan en udtalelse. Gustav Marcussen derimod vil være træls at undvære, og han er formentlig væk til en større klub uanset, hvad der står på menuen i næste sæson.
Annonce