Snak

Mere indhold efter annoncen

Mike J: Kulturen i Brøndby var helt speciel

fre 13. okt 2017
Mike Jensen fortæller om sine første år i Brøndby, som blandt andet bød på slåskampe til træning og en plads på bænken på bekostning af tre højrebacker.

Læs hele nyheden her
Det interview siger meget om, hvorfor denne Jensen har haft visse problemer i sin fodboldkarriere, kulminerende, da han svinede FCK´s keeperJesper Christiansen til, da denne lå med en brækket arm.

Men sådan skal det åbenbart være for en, der synes at det er småfedt med slåskampe og en oppisket stemning til samtlige træninger . . i mn optik en underlig attitude for en HOLDsports - udøver. Men det er nok lige der, hunden ligger begravet, for det virker ikke just som om, at holdånd og fællesskab er værdier, som denne Jensen går særligt højt op i ! Den slags hedder også med et fint ord altruisme - hvad det modsatte hedder, hvor man mestendels kun tænker på sig selv, det kan de fleste vel regne ud !
Klåge-Åge du har da helt sikkert ikke spillet fodbold selv. Hvis man ikke går til den og nogle gange over grænsen så når man ikke dette niveau medmindre man er den nye Laudrup. Sammenhold beskriver han nu som ret vigtigt og problemer og problemer. Manden er anfører i Rosenborg. Niveauet passer nok meget godt men når man er anfører i den bedste klub så har han nok lidt styr på hvordan man opfører sig til træning og samler et hold. Er IKKE Brøndby mand men du er tydeligvis FCK mand.
Liverpaul: enig!
Vagtelæg. Miniskørt. Gren. Klejnsmed. Velsmurt. Melorm. Urt. Biksemad. Læder.
Trollalert
Der findes kun en menneskerace - Homo Sapiens, som i øvrigt ikke er ren, da der i tidenes morgen blev knaldet løs med Neandertalerne mm
Man mistænker også tit Klåge-Åge, for aldrig at have set fodbold... Det er en seriøs omgang sludder baseret på én episode for mange år siden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mike Jensen siger noget meget fornuftigt og noget man altid bør have i baghovedet når man taler om fodboldspillere på højt niveau, hvis man vil forstå deres måde at agere og tænke på.
Der er tale om meget egocentrerede og ambitiøse gutter, der agerer som den slags gør. Ellers var de fleste af dem sikkert ikke nået så langt.
Med den viden kan man heller ikke forvente de er og opfører sig som "almindelige mennesker" (hvad det så end er).

Omkring Jesper Christiansen episoden har han med rette fået mange tæsk for det. Men efterhånden er der vel gået så lang tid, at den sag i de fleste sammenhænge nu må være forældet.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
En virkelig god artikel, den fortæller meget godt bag om Mike the Man under den første tid i BIF
Han har en tøff mentalitet, men i Rosenborg bruker han dette utelukkende positivt. Han går alltid i krigen for Rosenborg, og han får med seg resten av spillerne. Han er mentor for de yngre spillerne i klubben, og fremstår meget fotballintelligent både på og utenfor banen.

Når Mike Jensen blir intervjuet i pause eller rett etter kampslutt, gir han gode, presise og ærlige fotballfaglige analyser av det som akkurat har skjedd. Det er no bullshit, bare ærlige meninger om hva som er dårlig og hva som er bra.

En fantastisk ambassadør for Rosenborg, og en fantastisk ambassadør for danske fotballspillere i Norge. Han nyter stor respekt blant alle holds fans i hele Norge.
det kunne jeg faktisk godt forestille mig knep.

han er en vestegnsdreng og det er ikke altid kønt, havde han ikke spillet fodbold var han landet som et dårligt element i en eller anden subkultur der ikke er værd at prøve at sætte navn på.

men han ér en kriger og alderen har formentlig kun været god for ham.

det eneste der klinger lidt hult er at han ikke helt har set ungdommens ambitioner om at være den næste agger i øjnene, og indset at hans talent nok har båret ham så langt som det kunne, og det i sig selv også er ret flot.
tvivler på det er broncepladserne der gør det, wass og krohn-dehli løber da mig bekendt rundt i større stillinger, uanfægtet at de, især mkd, var med i hele lorte-crawlen af nederlag i jylland og hvad ved jeg.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
havde han ikke spillet fodbold var han landet som et dårligt element i en eller anden subkultur der ikke er værd at prøve at sætte navn på.


Arrhh rolig nu...

Ellers enig. Mike Jensen lader til at være landet på rette hylde i Rosenborg, og fået tæt på det maksimale ud af sit talent. At være bærende spiller i Rosenborg er flot, især når man kigger på mange andre ungdomstalenter, der er gået i glemslen og aldrig fået en karriere i nærheden af hans.
Annonce