Hvis et skud på overliggeren ikke er "tæt på for alvor", så er vi altså ikke enige om hvad "tæt på for alvor" er. Både Candrevas forsøg og Mirandas forsøg (hvor det da på ingen måde er sikkert at Donnarumma har den hvis den er inde for rammen) er store chancer, og de kom i en periode på en halv time, hvor Inter sad fuldstændig på kampen.
Selvfølgelig er skud på overliggeren tæt på, men som du også kan se på highlights, så var Donnarumma helt oppe ved overliggeren, hvis skuddet havde været indenfor.
Det samme med Mirandas hovedstød, hvor han også er ude ved stolpen.
https://www.youtube.com/embed/6vb6doVgb-s
Milan var klart overlegne i tiden fra pausen til deres første mål. Efterfølgende var det mere lige som jeg ser det. Milan havde bolden mest, men det var fordi at Inter tillod det som del af en taktisk disposition, hvor der skulle fokuseres på at ramme Milan på kontraen i og med at resultatet ved pausen havde tvunget Milan længere frem på banen.
Ja, og det bliver vi aldrig enige om.