Snak

Mere indhold efter annoncen

Milik sikrede polsk deler i Portugal

tirs 20. nov 2018
Polen reddede lidt ære, da de hentede 1-1 hos gruppevinderen Portugal. Serbien rykker op i B-gruppen med 4-1 over Litauen.

Læs hele nyheden her
Så kom Tyskland i pot 2 til lodtrækningen til EM kvalen. AV potentielt for visse hold.

Ved folk i øvrigt om der er restriktioner i forhold til om de 4 Nations League finalister kan trækkes i grupper med lande fra pot 1? Jeg kan ikke umiddelbart finde noget om det. Det ville ikke give så meget mening i min verden, hvis det er muligt.
Som jeg forstår det, bliver der ti grupper, hvor de fire Nations League-finalister bliver fordelt i A, B, C, D eller E (hvor der kun er fem hold), og så fordeles Pot 1-landene i de seks andre grupper.
Det giver mening. Et hold som Schweiz kan altså stadig risikere at kigge ind i en gruppe med Tyskland og Serbien, nu når Tyskland er røget i pot 2. Potentiel hård skæbne for et relativt lille land, der så flot vandt deres nations league gruppe.
Annonce