Snak

Mere indhold efter annoncen
Synes ærlig talt det er lidt underligt med så stort et underskud, med tanke på Lyngby har klaret sig langt over forventning. Indtægterne kan vel næppe have været mindre end budgetteret. Hvordan kan man som ansvarlig ledelse køre med så stort et driftunderskud. Synes bestemt Lyngby har været et godt bekendtskab i superligaen, men jeg har svært ved at se det gode i at lade dundrende underskuds forretninger rykke op på bekostning af klubber der sætter realistiske budgetter.

Nu er 25 mill ikke den store katastrofe. Det er bare det at det sker i en klub der har sportslig succes der er betænkelig. Hvad sker der så den dag succesen stopper ? Det er vel i de gode tider man især skal have styr på økonomien, og om muligt spare lidt sammen til de dårlige tider.
Der er alligevel en ret markant forskel på hvordan de tre oprykkere har valgt, at håndtere den sportslige udfordring. To af holdene har forsøgt at køre med overskud eller i hvertfald med en nulløsning. Den sidst vælger at købe succes på andres bekostning. Tja...
Silkeborg IF
Det ser sort ud.

Slynger en floskel som Letter of Intent ud, for at få det til at lyde smart. At man bruger Hellerup Finans som økonomisk garanti, siger vel bare alt om ledelsens inkompetence. Min halvretarderede kassemedarbejder i den lokale Kvickly kunne drive klubben bedre,

Letter of intent mig i røven.
In 1986, when I arrived, Liverpool led United 16-7 in League titles won.
Er der i øvrigt nogle regler for andengangsforseelser i den her henseende? Lyngby er vel det eneste Superligahold der nogensinde er gået konkurs. Og nu står de minsandten på randen af en ny (hvis man ellers ignorerer de farvede udmeldinger), blot 15 år siden sidste gang.

Hvilken signalværdi det dog ville være, hvis Lyngby endte i top 6 og så gik konkurs kort efter...
Silkeborg IF
Farvel Lyngby
osb68
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu er 25 mill ikke den store katastrofe.


Hvordan kan det ikke være en katastrofe? Om så Lyngby gik ud og solgte hele deres trup, så ville de have svært ved at opnå 25mio. Så værdien i truppen er vel ikke meget mere end års underskuddet. I følge Transfermarkt har deres trup en værdi på ca. det dobbelte af årets underskud, men de har vurderet spillere til en ikke-realistisk salgsværdi:

Jeppe Brandrup 3mio (0mio)
Lasse Fosgaard 3mio (0,5mio)
Lasse Rise 3mio (1,5mio)
Martin Ørnskov 4mio (10mio)

De nævnte spillere er bare et udsnit, og kan vel reelt set ikke forventes at indbringe mere end halvdelen af den værdi de er vurderet til. Priserne i parentes er deres salgspris da de blev solgt dyrest. Man kan sikkert nok sælge spillere som Jesper Hansen, Jeppe Kjær og Mikkel Rygaard til beløb omkring 5-8mio kroner hvis stjernerne står rigtigt, men resten af truppen vil sandsynligvis gå for meget små beløb omkring 1-2mio kr.
Silkeborg IF
Dybt bekymrende og usmageligt af Lyngby. En klub der en gang har været igennem en smertelig konkurs burde om nogen have lært lektien og agere ansvarligt. I det hele taget er det yderst bekymrende med sådan en klub, som også havde voldsomt rod i deres kontrakter sidst de var i Superligaen.
Man kan kun håbe for dansk fodbolds skyld, at Lyngby ikke har held med at leve over evne og, at en klub med styr på økonomien overtager Lyngbys plads i top 6. At drive en klub af Lyngbys størrelse så uansvartligt, at man ligefrem budgetterer med et minus på 22 millioner er forrykt i sig selv.

Der er åbenbart noget med de her klubber som Frem og Lyngby der en gang er gået konkurs. Deres økonomier fortsætter åbenbart med at være pilrådne efter de starter forfra.

Nu er 25 mill ikke den store katastrofe.


Haha, så har man da hørt det med. For en klub af Lyngsbys størrelse er det bestemt en katastrofe. Yderst alarmerende.
Ifølge klubben selv, så skulle autktionærerne jo tage stilling til, hvor vidt de ville sælge deres aktier til en samlet værdi af cirka 45 millioner kroner.

Lykkedes det for Lyngbys bestyrelse at få klubben solgt til den pris, så er det sku lidt af en genistreg.
Endelig en fodboldnyhed man kan varme sig bare en smule på.

:)
1. Klaus Lykke 2. René Henriksen 3. Jan Bjur
Annonce