Snak

Mere indhold efter annoncen

MLS-dansker kender Cooper: Kan rykke BIF til nyt niveau

ons 21. jan 10:26

Philip Zinckernagel kender Steve Cooper, og han er ikke i tvivl om, at waliseren kan rykke Brøndby IF til et nyt niveau. 



Læs hele nyheden her
Det er vi jo mange der har sagt at han kan!

Vi skal nyde ham mens vi kan, han er for god til denne liga…
Tag gerne til BIF Phillip😁... selvom du har udtalt at det ikke sker
Han har snakket meget, nu mangler han bare at bevise at han kan omsætte det til resultater. Det bliver ikke nemt når der er 2 klubber der er hestehoveder foran BIF mens AGF pt. ser markant stærkere ud både på og udenfor banen.
@tittebø de har spillemæssigt virkelig set gode ud. Virkelig underholdende

Hvad mener du med udenfor?
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Han mener det han skriver…

Ingen klubber i Danmark skylder deres ejere 250 mio. og fortsætter med at bruge 100 mio. mere end de tjener hvert år, fraregnet eventuelle salg.

Det er ikke voldsomt svær matematik
Ingen klubber i Danmark skylder deres ejere 250 mio. og fortsætter med at bruge 100 mio. mere end de tjener hvert år, fraregnet eventuelle salg.

Bare lige for at få fakta på plads, så er gælden til ejerne altså under halvdelen af det du skriver. 119 mio helt præcist.

Hvorfor i øvrigt fraregne eventuelle salg? Det er vel de færreste klubber som løber rundt hvis man fraregner spillersalg. I år forventer man dog at komme i plus, og man er endelig begyndt at tage MasterClass seriøst, så forhåbentlig går det den rigtige vej for vores ellers sløje økonomi.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
@sly hvorfor må salg ikke medregnes?
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Annonce