Vigtigt for Liverpool... og en helt fornuftig kontraktlængde. Han er hvad.. 33 i 2025, og så kan han smutte på det tidspunkt. Fornuftigt for begge parter.
Når han er på toppen, er han uhyggelig at have med at gøre. De næste to-tre sæsoner kan han stadig være med fysisk. I CL-finalen mod Real Madrid så man, hvor farlig han kan være, når det brænder på. Nej, han scorede ikke, men han trak det tunge læs offensivt, og han er en mere afgørende spiller end bl.a. Mané.
Ang. hans lønforhold.. 350 tusind pund er ikke just et greb i lommen, men som markedet er på nuværende tidspunkt (de absurde summer i topbold, inflation m.v.), er det helt og aldeles "fair", at en spiller med Salahs niveau får det beløb + bonusser.
Det havde også været helt fremragende at sælge ham og hive eks. Raphinha ind.... Men der er absolut ingen garanti for, at en anden spiller går ind og leverer øjeblikkeligt. Det nuværende Liverpool hold har 2-3 fremragende år i sig endnu, før et mere omfattende generationsskifte skal finde sted. Det er dejligt, at Salah vil være med til at gå planken ud.. også for en relativt neutral fodboldfan som jeg. Vi har brug for et stærkt Liverpool-hold, så City ikke tromler alle.