Snak

Mere indhold efter annoncen
Netop nummer 12 og 13 skal spille playoff mod 3. og 2. i 1. division for at rykke ned. Først nogle rigtigt spændende kampe om at undgå at blive 12 og 13 og så igen 2 rigtigt spændende kampe om at undgå nedrykning fremfor det kedelige tidligere (som du nok som en af de få der og jeg er helt enig - Ikke forstår den nye struktur i hvert fald ikke spændingsmomentet :-) )


Nu er det jo ingen af os der reelt ved hvordan det kommer til at opfattes. Men det virker for mig mere som en udvanding af den i forvejen meget lidt interessante nedrykningskamp. For det bliver jo aldrig rigtigt farligt. Man prøver at piske en spænding om kampe der har lidt indflydelse på om men kan få lov til at spille nogle andre, ikke specielt sexede kampe. Udover måske lige kernefans til de involverede hold, er der nok næppe mange der finder det specielt spændende - kampe om at få endnu en chance. For derefter stadig at have en chance. Ej vel.
Nu har den nye struktur så også fået den værst tænkelige start ved at det den skal sælges på i første slutspils halvsæson bliver kampe om måske/måske ikke at skulle spille lidt flere kampe om nedrykning. Mesterskabsslutspillet er jo ikke spændende overhovedet. Det var ikke den start det skulle have for at overbevise os mange der i forvejen er skeptiske overfor udvidelsen.

Det du synes er spændende er et hold som Hobro der sidste år var sikker nedrykker og ikke havde Kina mands chance for at indhente det forsømte når først man er langt bag ud lige som, vi i SIF var for 2 sæsoner siden.


Sidste år var jo et særtilfælde da der pga strukturændringen kun var en plads at spille om og et hold der havde besluttet sig til at de ville ned. MEd to pladser har der normalt været lidt mere at spille om....og frem for alt ikke endnu en chance igen og igen.

De skaber så den nye struktur, hvor man IKKE bare rykker ned som 13 og 14, men man skal ud i nogle spændende kampe. Og endda dem som ligger lidt højere oppe er heller ikke fri af nedrykning. Der er incitament for at forstærke sig i vinter pausen vil man vil klare sig. Oven i det er der også incitament for at prøve de unge spillere af for hvis det går galt har man stadig mulighed for at rede det i det man ikke kan blive håbløst hægtet af.


Afstanden er da stadig den samme da pointene ikke bliver halveret. Så der er ikke den store forskel der. Men den der tanke om at der altid er en chance mere som du hylder, syntes jeg er meget trist.

Og så har man endda i nedrykningsspillet også mulighed for at kæmpe om en Europa plads.


Ja, den konstruktion er også en klam bastard. I forvejen er det jo ikke noget der holder ret mange hjemme fra stranden at se kampe om hvem der tager den yderste europaplads og formentlig alligevel ryger ud i midten af juli, mod et eller andet østhold mens vi alle er lykkelig uvidende om det på vores ferier. Men at det så er sådan en gøglerløsning som denne - det er ikke kønt.

Jeg glæder mig til foråret og jeg synes der er rigtigt meget mere spænding i ALLE kampe end der har været tidligere.


Kunne ikke være mere uenig. Et totalt uinteressant forår, hvor det spændende alligevel er afgjort og den rest der er tilbage at spille om bliver afgjort ved en useriøs cirkusstruktur.
Jeg ville personligt hellere en 10 holds liga med en direkte nedrykker og en kval nedrykker. Saml pengene og de bedste spillere et sted og lad os få noget mere kvalitet. Som tilskuer til et af topholdene er det jo utroligt sjældent at man har nogen somhelst interesse i modstanderen - det er bare endnu et hold man alligevel vinder relativt nemt over langt de fleste gange. Det er da godt der er så godt selskab på tribunen, når spændingen på banen ikke rigtigt er der.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
YES ! - lige hvad jeg havde håbet på :-)
Har stor sympati for MW. Han virker altid saglig og seriøs i sin væremåde og sine udtalelser.
Samtidig er jeg overbevist om, at han bliver et særdeles godt match for os, da han står for en fodboldstil og -filosofi, som passer godt ind i Aab.
Aab Dortmund Ajax
Men det virker for mig mere som en udvanding af den i forvejen meget lidt interessante nedrykningskamp.

Vidste ikke rigtig om jeg skulle kommentere, da det udsagn (for mig) nærmest ligner trolling.

Nedryknings-playoff bliver med sikkerhed en nervepirrende omgang, som vil bringe mange fans ud på stadion. Det kan da godt være, at odds for at redde sig er gode, men det er de jo også når man spiller russisk roulette. Derfor vil nerverne alligevel sidde udenpå trøjerne.

Det er fair nok, hvis playoff ikke interesserer FCKs eller Brøndbys fans, men det har det nok alligevel aldrig gjort (med et enkelt års undtagelse for Brøndby - de husker nok trods alt den altafgørende kamp i Horsens, som netop havde det element af knald eller fald som vi kommer til at opleve i de sidste playoff-kampe i år).
Helt enig Steen A.

Interessen handler om hvilket hold man følger. Det kan godt være at Bløde babser har svært ved at sætte sig ind i at nedrykningsspillet kan være spændende når nu hans eget hold ikke deltager.

Det er sikkert også svært at begribe at fans af hold i nedrykningsspillet er bedøvende ligeglade med hvem der bliver nr. 1, 2 og 3.
Meget sjov diskussion omkring strukturen,
Men mon ikke debatten ændrer sig lidt til sommer, når vi faktisk har prøvet den.
Tror i hvert fald nogen i nedrykningsspillet bliver overrasket over pointene og formattet når det faktisk bliver afgjort.

Forhåbentlig kan det også betyde flere folk på stadion igen til næste år.

Selvfølgelig skal AaB gå efter top 6,

Men i det man vel kan kalde et ´mellem år´, kan det være en 8. Plads er nok til ikke at være en skuffelse?

Interessen handler om hvilket hold man følger. Det kan godt være at Bløde babser har svært ved at sætte sig ind i at nedrykningsspillet kan være spændende når nu hans eget hold ikke deltager.
Det er sikkert også svært at begribe at fans af hold i nedrykningsspillet er bedøvende ligeglade med hvem der bliver nr. 1, 2 og 3.


Du har da helt sikkert ret i, at med mindre AGF er en del af det, bruger jeg alligevel sjældent mange sekunder på at forholde mig til nedrykningskampen.
Det er nu også nærmere den brede fodboldbefolkning, ikke kernefans af klubberne, jeg tænker på. Mit følelse er at mange vil være ret ligeglade og have følelsen af, at der hele tiden komme en chance mere for at rede sig, så det hele er så udvandet alligevel, at man ligeså godt kan gå ud og slå græsse eller som vi gør her i området, tage ned på en cafe og hygge.
Mesterskabsslutspillet er trods alt lidt mere straight forward. Her er det alle mod alle et par gange og så tæller vi point som vi plejer. At spændingen så er ødelagt pga FCK er stukket af kan man trods alt ikke skyde skylden på strukturen for.

Meget sjov diskussion omkring strukturen,
Men mon ikke debatten ændrer sig lidt til sommer, når vi faktisk har prøvet den.
Tror i hvert fald nogen i nedrykningsspillet bliver overrasket over pointene og formattet når det faktisk bliver afgjort.


Jo, lige mu taler vi jo alle ud fra følelser og mavefornemmelser. Måske bliver det the shit og jeg tager fejl. Det vil jo være bedst for ligaen, så lad os håbe det er mig der ser skævt.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
BB du ser som altid skævt på det
Som en FCK-fan der med tiden er begyndt at se flere og flere kampe fra Superligaen, foruden FCK´s kampe altså, så vil jeg da klart se frem til et nedryknings-playoff og se til med spænding lige meget hvor usexede hold der skal mødes.

Så længe der er noget på spil så lever de kampe jo deres eget liv og selvom der er stor forskel på Viborg og Vendsyssel vil en sådan playoff-kamp da blive uhyre spændende?

Men kan godt se, at det måske ikke skaber så meget spænding for dem der ikke følger ligaen tæt - men som flere påpeger er det da bedre at prøve noget nyt, for interessen blandt den almene befolkning kan umuligt blive mindre end før.
Som vi dog har diskuteret lystigt i mange situationer handler det også om privatliv. Jeg mener at have læst at Kuhn ser Aalborg som hjemby nu, men jeg ved ikke om familien flyttede med til Malmø/Kbh området.


Jeg har også rygter indvendigt fra AaB at Gaarde ikke er særlig glad for Kuhn - af en eller anden grund. Jeg ved ikke hvorfor men det såvel også grunden til at Kuhn nok ikke bliver cheftræner så længe Gaarde er sportsdirektør.

PEA er også ved at være en ældre herre som nok ikke helt orker det - samtidig mener jeg det er vigtigt at det ikke er assistenten som har alle taktiske dispositioner - men de ville være slagkraftige tilsammen - taktik og motivation.


Jeg ved godt det aldrig vil ske - det er bare en drøm at de ville kunne fortsætte deres 11 kampe uden nederlag :D

Jeg er ret uenig, Søndergaard viste dog noget andet end AaB havde brug for. Han holdt et middelmådigt hold godt kørende med små midler og effektiv fodbold i de værste år for en oprykkerklub - at hans arvtager løfter holder yderligere synes jeg ikke reflekterer dårligt for Søndergaard.


Nu har jeg mere den forståelse af Søndergaard at hans filosofi er mere at der spilles for ikke at tabe, taktikken er høje og lange bolde, indlæg og gerne en stærk defensiv organisation. Noget som overhovedet ikke passer ind i den filosofi og struktur som AaB prøver at bygge op. Søndergaard holdte SønderjyskE i live, og det er flot nok i sig selv. Det er bare ikke særlig meget at komme efter, når man søger en træner der muligvis kan give AaB det næste trofæ. Wieghorst har en filosofi og en forståelse af fodbolden som AaB, hvilket jeg tror kan blive det gode match - min tvivl er at han ikke er afprøvet på dette niveau (udover assistent træner hos Laudrup i Swansea). Jeg håber han kan få AaB tilbage toppen af Suppen - noget jeg vidste at Søndergaard ikke kunne - men Wieghorst har min tvivl :)
AaB siden fødslen. Jeg er far og søn til Aristoteles.
Annonce