Snak

Mere indhold efter annoncen

Mourinho med stikpille til tavse fans

lør 3. feb 2018
José Mourinho var ikke tilfreds med atmosfæren på Old Trafford efter lørdagens kamp mod Huddersfield, som blev vundet med 2-0.

Læs hele nyheden her
"Det er ikke første gang i denne sæson, at Mourinho kommer med sådanne udtalelser. Alligevel har han afvist at mødes med en af klubbens fanklubber for at diskutere sine synspunkter."

Bør man ikke holde sin kæft, hvis ikke man vil gøre noget ved problemet?
Han har simpelthen en formidabel dårlig mediehåndtering Mourinho..
Er det ikke almindelig kendt, at Old Trafford er et af de mest stemningsforladte steder i engelsk fodbold. Imponerende bedrift, når man tænker på at der sjældent er under 70 K fremmødte.
Men han har jo ret? Old Library. Det samme med Emirates Stadium - fuldstændig tam atmosfære på et stadion der skriger af fodboldturisme. Ærgelig udvikling.
Stadionet er vel også besøgt ligesåmeget af turister, som de lokale inkarnerede manchester united fans. (min antagelse, ret mig endelig hvis det er forkert).
En stor arena med udenlandske fans og turister kan vel sjældent måle sig støjmæssigt, med et mindre stadionen med størstedel lokale fans?

Jeg er selv United fan og har planer om at skal se opleve stadionen i nærmeste fremtid, det er også der jeg tænker folk som mig udefra, ikke matcher samme passion og engagement som de britiske lokale fans. Hvilket ikke er noget man skal være ked af, det er alligevel en kæmpe forskel for de lokale, og dem der følger på medier og tv...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
♬Mourinho´s right - your fans are shite♬
The Blue Boys from West London
Måske Mourinho skulle ordne det internt i klubben i stedet for at give fans skylden!? Så vidt jeg ved har det længe været et ønske iblandt United´s hardcore fans at få en "stemningstribune" tildelt. Men klubben har ikke ønsket at imødekomme dette.
United´s udebane fans er kendt for at være nogle af de bedste, så der er jo grundlag for at få stemning indført på Old Trafford hvis klubben ellers gider samarbejde...!
Desværre er det blevet et generelt problem de senere år.. Men med de billetpriser i Engelsk fodbold, så har man selv bedt om det.. I England må de vælge, om de vil ha´ de pæne slipsedyr siddende på tribunerne, der har råd til, at betale boxen, så man som klub har råd til verdens dyreste forsvarsspiller, eller gi´ 130 mio for en spiller der har præsteret i den Danske liga i 4 mdr, eller om man vil ha´ stemning på tribunerne.. Den Engelske "arbejder" der før skabte stemningen, har ikke længere råd til, at komme på Stadion..
Hvad skulle det nytte at Mourinho mødes med en fanklub?
Hvorfor skulle de klappe af ´træmanden´?
Annonce