Snak

Mere indhold efter annoncen

Mourinho står fast: Vi tabte ikke EL-finalen!

ons 20. sep 2023

José Mourinho mener fortsat ikke, at AS Roma tabte Europa League-finalen til Sevilla i sidste sæson, selvom det var tilfældet.



Læs hele nyheden her
Tror bare gode gamle Mou skal oprette en bruger på Truth Social. Der ville han passe godt ind.
Holder ik med dit hold.
Du godeste, så kan man ikke komme med en mere latterlig udtalelse. Er du vimmer. Okay OB tabte heller ikke til Silkeborg 😂
Fjolset længe leve
Porøse egoer vil altid have en tendens til at kunne forvalte virkeligheden, så den står i ledtog med den snørklede virkelighed de selv er nødt til at skabe for at kunne være tilstede i dem selv.

I dette tilfælde har vi jo desværre med et menneske at gøre som engang ejede Europa i forhold til hans dominans på arenaen - det at vinde i Europa betyder alt for ham, hvilket hans tre tatoveringer fortæller alt om.

Der var engang han sagde at hans første job med klubben var ikke at vinde Europa League (som rafa havde gjort) da det betød at man ikke havde vundet CL.

Så faldt han fra tinderne og pludselig fejrer han en Conference league triumf som var det en Champions league triumf.

Hans sidste bastion af selvforherligelse var at han aldrig havde tabt en europæisk finale. Den røg så i seneste sæson og hvad gør man så når ikke bare en, men alle, kan se at kejseren faktisk ikke har noget tøj på og ens identitet ligger splittet i ruiner?

Man skaber blot sin egen virkelighed. Ligesom Trump. Fordi selvbilledet ikke kan tåle nederlaget.

Det er en helt naturlig menneskelig mekanisme. Men det fortæller også en sørgelig historie og efterlader fortælleren i et patetisk skær.
Hvem tabte den så? Tror heller ikke det var Sevilla.
Knock knock anybody home.
Mourinho lyder mere og mere som Donald Trump...
Haha, ja det lyder jo som Trump.
Det eneste gode der er at sige om det er jo, at det er godt han blev fodboldtræner og ikke verdensleder, så havde vi jo en ny Putin type.
Annonce