Snak

Mere indhold efter annoncen
@Jb1994
Og hvad så? Skal vi så også begynde at holde score over verdensrekorden som er venstrebenet? En fodboldspiller er en fodboldspiller, deres position er da på alle måder underordnet.

Pogba handlen satte de nye standarder, så gjorde Neymar handlen og indtil den bliver slået, er det markedet man må forholde sig til.
"Pogba handlen satte de nye standarder"

Fordi Bale året før var meget billigere?

Edit:
Bale handlen var i 2013
Manchester United - Since 1999. Juventus FC
Spændende hvordan folk kan dreje Mous udtalelser i negativ retning denne gang. Igen er han fornuftig og høre på og igen har han ret. Sådan har han talt hele sæsonen. Ikke at det har holdt haterne tilbage...


Hold da op man skal godt have farvede briller på for at sige at Mourinho, altså JOSE MOURINHO! har talt fornuftigt hele sæsonen . . . Men så synes du vel det samme da han var i Chelsea ?!?
En verdensrekord er en verdensrekord. Deal with it
@Crap11
Verdensrekorden ligger på ca 1,5 mia hvilket er over dobbelt så meget som denne handel.
Da Pogba blev købt tilbage var det verdensrekorden.

At nogen prøver at gøre fiskedammen mindre ved at udelukke alle andre positioner end forsvaret (hvad bliver det næste venstrefodet højrebacks?) må være for egen regning.

Når det er sagt kan jeg godt forstå mou stikker igen på Klopp
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Patrick J

Stop dig selv - du er virkelig ude på dybt vand.
At du kan tale om en så grel inflation på bare et år viser at du har brug for et kursus i markedsøkonomi.

Desuden så er det åndssvagt at begynde at afvise, at der ikke er forskel på de forskellige positioner. Angribere handles bare til mere, det ved alle, derfor giver det også mening at se på hvad folk er villige til at betale for en forsvarsspiller. Og nu har Klopp sat en ny dagsorden på trods af, at han har kritiseret markedet i jeg ved ikke hvor lang tid. Jeg har egentlig ikke noget imod at Klopp har accepteret tingenes tilstand, men jeg har et problem med alle de Pool-fans som leger hellig ko.
Patrick J

Det er jo ikke irrelevant, hvilke position de spiller? Det kan man da netop se på priserne på spillere samt de individuelle priser, der bliver vundet. Hvis jeg ikke tager fejl, er Cannavaro den eneste forsvarsspiller i historien, som har vundet Ballon´D´or. Det siger da en del, synes du ikke? Offensivspillere og spillere med flair er generelt mere attraktive, da de på direkte vis vinder kampe vha. mål og assists.
Mourinho har igennem hele sin karriere kunne leve af at lukke lort ud i pressen, og på den måde fjerne fokus fra sin egen situation. Det er ganske enkelt manipulerende, og det æder en masse mennesker helt uden filter bare råt. Så bare fordi han hedder Mourinho, så er hans ord ikke lov.


Hvem siger hans ord er lov? Mig bekendt, er Mourinho den der oftest bliver kritiseret for sine udtalelser, så hvem æder hans lort råt?
Det er dog svært at anfægte at han har ret denne gang (selvom forsøget er gjort)

Glem nu heller ikke hvor meget lort han i sin Chelsea tid har sagt om United, og den anden vej rundt også. Sjovt hvordan det bare glemmes. Den stil som United ligger for dagen med Mourinho ved roret, tvivler jeg også på at Sir Alex sætter pris på, da det virker ret langt fra det DNA som han byggede op


United er en af de klubber Mourinho næsten altid har ageret respektfuldt overfor, og som han aldrig har indledt en konflikt med. Jeg skal ikke kunne afvise, at han i sine unge dage har sagt noget åndsvagt, men generelt så har han altid ageret respektfuldt over for United, og i særdeleshed Ferguson.
Og jeg har et problem med at du ikke kan forholde dig objektivt. Gu´ fanden kan der ske en grel inflation på bare et år, markedet defineres af flere handlende og i det sekund at PSG smadrer markedet, så sker der sgu da en grel inflation. Nærmest alle priser siden den handel er blevet skruet i vejret, og Saints har økonomien til at sige nej, så hvorfor ikke presse. Ligesom næsten alle andre PL klubber vil kunne!

Når jeres hellige verdensrekord for en forsvarsspiller bliver slået igen, vil i så igen flæbe over det eller skal vi skelne mellem om han er god med bolden, hovedstødsstærk eller noget tredje. Latterligt at opdele en verdensrekord i positioner.
@Patrick

Nu kan man jo faktisk godt sammenligne på tværs af inflation.
Jeg lavede en hurtig Googling, og kom frem til at £30 mil i 2002 svarer til £45 mil i dag (http://inflation.stephenmorley.org/) der er stadig langt op til de £75 mil som Van Dijk han koster Liverpool.
Jeg ved godt at du så vil sige men priserne på fodbold spillerene er også steget, ikke bare pundet, så jeg lavede endnu en Googling og fandt en meget interessant artikel som faktisk indikerede at Rio i dag vil koste mere end £135 mil al inflation taget i betragtning (https://tomkinstimes.com/2017/07/shock-transfers-now-cost-more-plus-top-100-signings-after-inflation/)

Og i forhold til Pogba, hvorfor skal man så forholde sig til hans verdensrekord, men ikke Rios? Eller Mendy, som (uden inflation) var den dyreste forsvarsspiller før Van Dijk?
Manchester United
Annonce