Snak

Mere indhold efter annoncen

Nørgaard accepterer rolle: Det er ikke nemt

ons 14. jan 15:46

Christian Nørgaard vil naturligvis gerne spille så meget som muligt, men den danske midtbanespiller ved også godt, hvilken rolle han er tiltænkt i Arsenal. 



Læs hele nyheden her
Rigtig sportsmand
Bestemt også det værd, hvis han kan få en stor pokal med sig hjem inden pensionen kalder. Jeg havde gjort det samme.
Men når han de 10 kampe der skal til i PL?
Og tror folk efterhånden på Arsenal?

Har en fornemmelse af at Pep forlader City med et sidste trofæ.
Kan godt være Pep forlader City med en pokalen, men tror han må nøjes med CarabaoCupen så😉
Klassespiller, som nok skal få sine kampe og minutter. Han er ikke i idealopstillingen og han er nummer 4 i kampen om de 2 centrale midtbanespillere, men der har ikke været skader hos de 3 andre og det kan sagtens ændre sig. Han bruges også i midterforsvaret ved skader der så mon ikke han får 20-25 kampe i sæsonen og det er da fint når man spiller med på øverste hylde.
Han har gjort det ganske fortrinligt i samtlige sine optrædender, synes egentlig han med fordel kunne have fået en kamp eller to mere i stedet for Zubimendi, der spiller næsten samtlige kampe. At han ikke har spillet mere skal dog også ses i sammenhæng med at midtbanen som den eneste kæde i Arsenal har været stort set skadesfri.
Det kræver nu kun 5 for at få en medalje, så mon ikke han når de 2. Spørgsmålet er nærmere, om klubben får en medalje.
Altid for AaB - Altid for Aalborg
Annonce