Snak

Mere indhold efter annoncen

Næstved og Hobro fik også falsk million-mail

man 2. dec 2019

Næstved og Hobro blev ligesom Lyngby lovet guld og grønne skove af en falsk fodboldagent.



Læs hele nyheden her
Det jeg så ikke forstår er hvorfor man ikke advarer hinanden klubberne imellem
Tja, måske der skulle været advaret via divisionsforeningen. Jeg ved ikke hvor meget spam and bacn mail man får i en fodboldklub men jeg får så mange på arbejde at det ville være et deltidsjob at advare alle andre.

Desuden kan man diskutere hvad de skulle advare om, de fik en mail som virkede utroværdig og den røg så i skraldespanden.

Om det ville have hjulpet Viborg? Måske, men jeg forstår at de modtog dem samtidigt så det er ikke engang sikkert at Viborg ville være advaret i tide.

Synd for Viborg, men jeg er glad for Lyngby var vaks ved havelågen, selvom Lyngby næppe ville have været interesserede under alle omstændigheder med nuværende setup hvor man ikke kan integrere udenlandske spillere og derfor kun har folk fra Danmark.
Det kunne også tænkes at man har. Men der er jo lang tid imellem Næstved og Lyngby og så Viborg. Hvorfor Viborg ikke opdager at det er svindel og bare siger ja, er en større gåde.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Et par søm mere i Fredbergs kiste!
Hvis han ikke selv vælger at tage konsekvensen, må bestyrelsen gøre det for ham.
" Men der er jo lang tid imellem Næstved og Lyngby og så Viborg."

Haha, så sandt, i hvert fald med postnord... og fastnet telefon, er der jo ingen der bruger mere. De har sikkert sendt en mail, som er havnet i adressatens spammappe takket være Outlook. Det skete fordi der var en vedhæftning, nemlig mailen og fil fra snindlerne som dokumentation :D
Mere indhold efter annoncen
Annonce
... Det vil altså med andre ord sige, at Viborg er faldet for et moderne ´Nigeria brev´ og frem for at være ærlig omkring dette, så har de og Fredberg prøvet at holde os alle for nar - ved at tale spilleren op, indtil den ikke gik længere?
For fanden - alle alarmklokker ringer hos 99.99% af modtagerne af den slags mails.

Det er jo fuldstændig uvirkeligt, at Viborg skriver kontrakt med en 25-årig spiller uden én eneste professionel kamp i bagagen - og uden at have set ham til ét eneste træningspas.

Mod dumhed kæmper selv guderne forgæves.
Haha, så sandt, i hvert fald med postnord... og fastnet telefon, er der jo ingen der bruger mere. De har sikkert sendt en mail, som er havnet i adressatens spammappe takket være Outlook. Det skete fordi der var en vedhæftning, nemlig mailen og fil fra snindlerne som dokumentation :D


Altså der er et år imellem at Næstved og Lyngby bliver kontaktet til Viborg signer Verhagen. Så hvis man sendte en mail ud omkring noget mistænkeligt i sommeren 18´ så er det måske ikke alle der tænker på det et år efter.

Men Viborg har ikke taget de nødvendige forholdsregler og blev fanget. Det er de så selv skyld i.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Man må også bare konstatere at Viborg ikke kunne styre deres grådighed, og derfor hoppede i med begge ben. Hvis man har set brevet fra "Ajax", så ved man også hvilket niveau det er skrevet på.

Vi snakker om at de ikke kan stave navnet på personen den er fra, har et sprog som selv børn kan rette til, hjemmesideadresser der ikke matcher domæner i de lande de skulle komme fra og alt muligt andet, som enhver med den mindste interesse for internettet ved.

Det burde sgu da være almen viden i en virksomhed hvad .com, .co.uk med mere står for, og hvorfor det er mere end almindeligt mistænksomt at det ikke er udfyldt korrekt. Særligt fordi der ikke findes en virksomhed på kloden som ikke har en standardformular hvor alt det pjat er fyldt korrekt ud, især når der er tale om international kommunikation som fodboldklubber ofte deltager i.

Viborg har med statsgaranti deres eget standardbrev, hvor alle disse ting er skrevet ind.
Så basalt set er Jesper Fredberg og Viborg hoppet på et Nigeria scam. Forholdsvist pinligt
Annonce