Snak

Mere indhold efter annoncen
Og hvor mange penge har de solgt for? Det hjælper jo ikke noget kun at kigge på halvdelen af regnestykket.


Nærmest intet i sommeren.

Har Conte haft for 150 millioner euro eller ej?
La prende Vecino.
Det er så smukt at Napoli formår at trodse nærmest alle odds og vinde mesterskabet for anden gang på tre sæsoner. Det betyder uendeligt meget for Napolitanerne og deres selvforståelse. En befolkning og by der ofte bliver hånet og gjort grin med i det rige norditalien. En hån der forstummede for en stund da Maradona kom til Napoli i midt 80´erne, og nærmest egenhændigt vendte op og ned på magtbalancen i Serie A. En liga der i 80´erne og 90´erne var verdens ubestridt stærkeste liga.
Årets mesterhold er mere profilfattigt. Men Conte har formået at piske en stor portion disciplin og holdånd ind på det her hold. Og når man så har de napolitanske tifosis i ryggen, så kan man åbentbart præstere mere end hvad de fleste havde turde drømme om inden sæsonen. Derfor er mesterskabet også fortjent. Det er et mesterskab jo altid, da det jo ikke afgøres over en kamp, men over 38 spillerunder.
Inter har nok det bedste hold spiller for spiller. Men de løb simpelthen tør for kræfter i slutspurten, i både ligaen og pokalturneringen. Nu håber jeg så, at de formår at vinde CHL, og på den måde kroner en stor sæson, som jeg trods alt uanset hvad synes at Simone Inzaghi og Inter har haft.
Vildt at vinde mesterskabet efter kun at have scoret 59 mål i de 38 kampe. Stor respekt for Conte, han er ganske enkelt en vinder.


Det kan kun lade sig gøre pga en uhyre solid defensiv, der kun lukkede 27 mål ind i 38 kampe.
Serie A er bare en smuk smuk liga! :) De billeder der kommer fra Napoli er magiske og vel i bund og grund det fodbold handler om! Tillykke til Napoli - krydser fingre for at vi snart får lov at banke hornet i bund i Roms gader igen :)
Napoli som mestre er naturligvis svir for en calcio-romantiker. Napoli er en traditionsklub, der har haft det svært, italiensk ejer (ovenikøbet en filmmand), syd-mod-nord-dramaturgi. Det er smukt. Det er derfor, den forfordelte by Napoli fortjener endnu et mesterskab - ovenikøbet på bekostning af en milanoklub!
San Siro il mio destino
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Amoroma, måske kan Carlo slutte cirklen og hjælpe til, når hans engagement med brasilianerne får en ende.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Har Conte haft for 150 millioner euro eller ej?

Ja, og solgt for €80 millioner, mod Inters kun €14 millioner.

Napoli har netto brugt €7 millioner mere end Inter på transfers denne sæson. Det har næppe været udslagsgivende.
Man må anerkende Napoli, som mod alle odds har formået at vinde mesterskabet. Det var der ikke mange der havde spået inden sæsonstart. Ingen Osimhen og salg af Kvarat i vinters. Og så mod kæmpe favoritten Inter, med deres bredde trup som er velsammenspillet.

Fedt at passionen i Napoli har været med til at bære dem til et mesterskab.
Man må anerkende Napoli, som mod alle odds har formået at vinde mesterskabet. Det var der ikke mange der havde spået inden sæsonstart.

Virkelig? Jeg havde dem som lille favorit til mesterskabet inden sæsonen, og det ved jeg der var mange andre der også havde.
Historien om Conte som træner for et hold uden europæisk deltagelse skriver næsten sig selv.
OC:
Conte har brugt en del penge, og hvis du vil gætte beløbet, så gå selv på Transfermarkt. Men klubben har også solgt/udlejet deres to største stjerner og solgt flere andre.

På papiret er truppen svagere end sidste år, vil jeg mene. Men jeg hører da gerne, hvis du havde gættet på dem som mestre i begyndelsen af sæsonen. Med min United-tilknytning er jeg i hvert fald fascineret af, at man kan vinde Serie A med Lukaku og McT som frontduo.
Annonce