Snak

Mere indhold efter annoncen
Overskriften yder slet ikke Nartey nogen retfærdighed og der mangler i den grad kontekst!
Som oftest er titlen meget misvisende og folk anbefales at læse artiklen inden de kommenterer.
Det bare at fortsætte og præstere hver gang, jo flere kampe på højt niveau jo bedre chance og muligheder vil der være.
Der er meget at lære endnu men det kommer kun ved at spille hver gang.
Det er han så langt fra dygtig nok til. Især defensivt mangler der meget, men han gør det da fint for U21.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Teknisk er han utvivlsomt på et ekstremt højt niveau, hans touch er helt sublimt. Og han har tegningerne til at blive en monster maestro. Og han har også vist han kan steppe op når der er brug for ham. Men er også enig i han har store mangler. Det han de fleste 19-årige, for at sige det mildt. Viljen og evnerne til at tage de defensive løb og til at stå fast i øvrigt, efterlader meget at ønske. Og så er der jo noget med erfaring ift temperatur på kampen, trækker frispark, begå frispark osv. Det lidt større overblik, der er han meget tydeligt en ungdomsspiller endnu.
"The Special Mandagstræner"
Måske er det lige voldsomt at kalde Nartey undervurderet. Han er en spændende, ung spiller, som har fået en masse spilletid i denne sæson. Der er ingen tvivl om, at Nartey har et talent, der kan udvikle sig til noget stort, men måske skal man lige klappe hesten og have lidt tålmodighed – for modenhed er netop dét, han mangler.

I Nartey ser jeg en dygtig boldspiller med rigtig god teknik og et solidt pasningsspil. Men jeg ser også en udisciplineret ung spiller, som ofte laver fejl i både pasninger og boldberøringer. Derudover er han ikke særlig stærk defensivt, hvilket flere også påpeger her i tråden.

Lad Nartey få kontinuerlig spilletid i Brøndby – så skal det nok udvikle sig med tiden.
Fai nork, jeg synes han er den mest spændende spiller i Bif, mere end Bischoff og Kvistgaarden.


Moosp
Haha. Knægten spiller ikke engang fast for et sub tophold i superligaen


Det gjore Froholt heller ikke da han kom på landsholdet.

Det gjore Froholt heller ikke da han kom på landsholdet.


Faktuelt forkert.

OT; Nartey er selvfølgelig langt fra landsholdet PT, men den slags kan jo gå hurtigt. Om han på et tidspunkt bliver landsholdsspiller må tiden vise, men han er en sjov spiller at se på - den ros skal han have.
If you know, you know.
Annonce