Snak

Mere indhold efter annoncen
De har også dejligt mange at vælge mellem grundet de gamle kolonier. De fleste har dobbelt statsborgerskab eller kan i hvert fald få det.
I VM-truppen 2018 var der 12 spillere med afrikanske rødder.

Hvad snakker du om? De er jo født og opvokset i Frankrig minus Umtitti og Mandanda, der kom til landet som 2-årige. Så de udgør jo bare en bestandel af Frankrigs 67 mio mennesker. Der er vel ikke nogen, der brokker sig over, at der er mange spillere med Italienske rødder på det Argentinske landshold?
^Selvom de er født og opvokset i Frankrig kan de jo sagtens have en eller begge forældre fra eks. Mali, Algeriet, Senegal eller Tunesien og dermed have dobbelt statsborgerskab. Man har jo set det samme herhjemme med Emre Mor, der vælger at repræsentere Tyrkiet selvom han mig bekendt er født og opvokset i Danmark.
FCN
Jada, men det er jo lidt et omvendt problem (som Paletta og Rossi for Italien), og ikke noget der sådan rigtigt involverer Frankrig. Facchetti får det til at lyde som om, at Deschamps bare lige kan tage flyet til Dakar og hive et par landsholdspillere med hjem, så Frankrig har jo ikke ´dejligt mange spillere at vælge mellem´ udover den hjemlige pulje, der i forvejen var til rådighed.
^Ok, så læser vi nok bare indlægget forskelligt, for det var ikke min opfattelse.
FCN
De har ikke flere spiller at vælge mellem, men meget større variation af race at vælge imellem end mange andre landshold pga. deres kolonier. Afrikaner er kendt for at have en noget mere naturligt atletisk fysik og jeg tror det kommer de afrikanske rødder, Franske klubber og landshold til gode.
Utroligt han kun er 32 år. Han havde nogle gyldne år i Arsenal og var udemærket i City, men derefter ødelagde grådigheden hans karriere.
Vi havde 7 spillere til VM med dobbelt statsborgerskab, måske flere...

Kasper Schmeichel
Mathias Zanka
Jannik Vestergaard
Thomas Delaney
Pione Sisto
Martin Braithwaite
Yussuf Poulsen

Og man kunne også have set spillere som Riza Durmisi, Pierre-Emile Højbjerg, Erik Sviatchenko m.fl.

Om de kommer fra kolonier, er sammenbragt eller hvad de er betyder vel reelt ikke så meget. Det handler om tradition og kvalitet, ellers var Kina, Indien, USA og Rusland mastodonter. Det at de er fra Afrika er ligegyldigt. Hvorfor er det spillere som Messi, Ronaldo, Hazard, Zlatan, Aguero osv. der er de bedste i verden? Mængden af spillere med afrikansk baggrund der præger de absolutte verdensstjerner er nærmere overraskende små. I top 10-15 er det vel kun MBappe der hører til...
Silkeborg IF
"Mængden af spillere med afrikansk baggrund der præger de absolutte verdensstjerner er nærmere overraskende små. I top 10-15 er det vel kun MBappe der hører til..."

Det afhænger måske lidt af, hvem man synes der er i en Top 10-15?

Sadio Mané blev f.eks. nr. 4 i Ballon d´Or & nr. 5 i FIFAs The Best i 2019 & Mo Salah blev nr. 5 i Ballon d´Or & nr. 4 i FIFAs The Best i 2019
Begge to altså foran Mbappe (nr. 6 begge steder) i begge konkurrencer

Så kan man altid diskutere værdien af Ballon d´Or/FIFA the Best, men nogen så altså de 2 som værende bedre end Mbappe og begge to i en Top 5, og med Mbappe i Top 6, er vi på 3 ud af en Top 6, hvis man vælger at bruge Ballon d´Or/FIFAs the Best som rettesnor

Derudover var Riyad Mahrez i Top 10 i Ballon d´Or, og så er vi oppe på en 3-4 (3 i FIFAs the Best & 4 i Ballon d´Or) spillere med afrikansk baggrund i en Top 10

https://www.sportbible.com/football/pub-talk-fifa-the-best-mens-player-of-the-year-top-10-and-scores-20190924

https://www.standard.co.uk/sport/football/ballon-dor-winners-list-2019-results-in-full-france-football-ceremony-a4302486.html

Så jeg tænker, at man kan vel argumentere for, at det er mere end "kun MBappe"
Du har selvfølgelig ret. Jeg havde ikke lige tænkt en spiller som Salah som værende den her klassiske fysisk stærke afrikaner, men han er selvfølgelig afrikansk alligevel.

Mané er selvfølgelig med, mens Mahrez nok for mig ryger i samme kategori som Salah - udover at jeg på ingen måde ser ham som værende i top 10.
Silkeborg IF
Annonce