Snak

Mere indhold efter annoncen
PL er stadig den stærkeste liga, men det er bestemt ikke med samme margin, som det har været tilfældet de sidste 5 år.

4 ud af 6 hold ude på en runde og den helt simple forklaring er, de ikke er så gode, som de har været, Arsenal undtaget.

Liverpool, Chelsea, Tottenham, City og Man U er langt tideligere klasse og det kan der vist ikke være mange meninger om.
Ja, både City og Liverpool er selvsagt langt fra at være lige så gode, som de var for blot et år eller to siden. Det er helt tydeligt.
Arsenal cruiser mod mesterskabet uden at være blevet nævneværdig bedre, end de har været de sidste par sæsoner. De andre er bare blevet dårligere.
Klassisk ikke at ville svare på ting, men i stedet henvise til at "man har svaret på det i en anden tråd".

Og det kommer så fra personen, der stak halen mellem benene, sidst jeg svarede på alt det du beder om svar på, og så tilmed ikke gider at gå tilbage og finde svarene. Aha.

Hvis du ikke engang kan være enig i at det er en fordel kun at spille én kamp på en uge, fremfor 2, så er vi jo så grundlæggende uenige, at der ikke er nogen grund til at diskutere det længere. Især når du slet ikke kan komme med reelle svar på specifikke spørgsmål, men i stedet henviser til nogle svar du har givet som nok kun eksisterer i din fantasi.

Haha, kom nu lidt. Det er så nemt at kigge egen historik - eller sågar min - igennem og så finde svarene. Men du får dem bare igen.

https://bold.dk/snak/nyheder/panenka-og-hattrick--barca-ordnede-sevilla-i-raphinha-show?room_id=14&thread_id=667029&side=2#post_7986062

Du stak af fra samtalen, da du mødte modstand, ligesom du heller aldrig responderede i morges, i en anden tråd, hvor du kastede dig ud i din sædvanlige agenda om, hvor uretfærdigt det er.

Så jeg må jo også konstatere at det vitterligt er derfor at du ikke mener at Arsenal skal få udsat en PL kamp mellem de to Sporting opgør, fordi I er "bedre" eller "moralsk overlegne", for din argumentation om at det skulle være værre i "det lange løb" holder simpelthen ikke vand.

Altså, det må du hjertens gerne konstatere, det gør det bare ikke mere rigtigt. Jeg har givet et eksempel på, hvorfor jeg mener det er en bjørnetjeneste, i den dialog du stak af fra. :-)
Der er godt nok meget lillebror-mentalitet i dette kommentarspor. Det er i sig selv vildt og et udtryk for PL’s styrke, at de her 6 hold med i ottendedelsfinalerne. At et skidt kørende Chelsea taber til de forsvarende mestre, nedrykningskandidaterne Tottenham til Atlético og Newcastle til Barca, er vel ikke overraskende. Heller ikke selvom det er stort. City skuffer, men det er altså Real de taber til. Der er vel ingen, der tvivler på, at Real og Barcelona er på niveau med eller over de bedste i PL. Der hvor PL udemærker sig er jo netop styrken hos holdene uden for top 4. Der kan hverken la liga, ligue 1, serie A eller Bundesligaen være med.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men subtoppen er jo også blevet dårligere. Villa, Newcastle, Brighton, Palace, Forrest og hvem der ellers plejer at presse sig på er også faldet i niveau.

Igen, PL er stadig den stærkeste all over, men det er meget, meget få, der rent faktisk spiller god fodbold i øjeblikket og i denne sæson generelt.
Der hvor PL udemærker sig er jo netop styrken hos holdene uden for top 4. Der kan hverken la liga, ligue 1, serie A eller Bundesligaen være med

Ja, man kan jo starte med at sammenligne værdien af de respektive holds trupper samt antallet af landsholdsspillere fra den nederste halvdel i Premier League med holdene fra den nederste halvdel i La Liga, Serie A, Bundesligaen og Ligue 1. Det er ikke engang tæt på at være sammenligneligt, så vil man endeligt vurdere styrkeforholdet ligaerne i mellem, så er man selvsagt nødt til at inddrage alle tyve hold og ikke blot basere ens vurdering ud fra de to-tre bedste hold i rækken. Ellers bliver det en smule svært at tage seriøst.

Igen, PL er stadig den stærkeste all over, men det er meget, meget få, der rent faktisk spiller god fodbold i øjeblikket og i denne sæson generelt.

Kvaliteten i selve spillet i indeværende sæson har overordnet set været jammerlig, det er svært at være uenig i. Jeg er dog ikke af den overbevisning, at det er et fænomen, der er eksklusivt for Premier League i år, med tanke på at kvaliteten i dette års Serie A og Bundesligaen f.eks. ligeledes har været under par sammenlignet med tidligere sæsoner, hvor flere af de traditionelle top- eller sub-tophold har skuffet gevaldigt.

Hvad årsagen til dette reelt er, kan man jo så spekulere i, men umiddelbart er det en tendens, der gælder over mere eller mindre hele linjen lige pt. Topholdene i La Liga har jo også haft deres udsving, og hverken Real Madrid eller Atlético så specielt overbevisende ud i gruppespillet, mildest talt.
Lige for at vende tilbage til det du skrive @Mathews, så er der jo en grund til at fans af alle hold der ikke er fra Premier League, kører så hårdt på dem. Efter Newcastle - Barca kampen for en uge siden, sad alle PL liderbasserne jo og hev i stiften og mente at hold som Barca, Real Madrid, Atletico, Bayern og PSG måske lige ville kunne klare sig som midterhold i PL. Så er det jo bare mega sjovt når disse "midterhold", saver overmagten midt over. Tænker PL holdene i dag har det som den østrigske maler før han valgte den nemme udvej. De tænker nok også "hvad fanden skete der. Vi er jo de stærkeste i verden".
Efter Newcastle - Barca kampen for en uge siden, sad alle PL liderbasserne jo og hev i stiften og mente at hold som Barca, Real Madrid, Atletico, Bayern og PSG måske lige ville kunne klare sig som midterhold i PL.

Hvem skrev sådan noget?
Y. N. W. A. - #JFT97
Lidt ærgerligt at hele kommentarsporet ender i en battle mellem PL og La Liga og ikke om kampen.

Sikke en anden halveg Barca spillede.- At NC lavede mange fejl skyldtes nok også at Barca kom virkeligt godt ud til anden halveg. NC´s press som havde været deres bedste våben i de 3 første halvege, spillede Barca sig relativt nemt ud af og dermed kom Nc i menneskehænder.

Fed kamp og et eksempel på hvor barca skal lykkes mod de bedre hold og i lige så høj grad hvor de skal stramme meget op, hvis man vil videre.

Synes iøvrigt af Raphina er en fornøjelse at se, når han spiller op til sit bedste.
Annonce