Jeg kommer aldrig til at forstå fodboldklubberne der, når det ikke går godt, altid enten sælger spillere eller fyrer træneren. I teorien burde der vel være cirka lige så mange fyringer af sportsdirektører, som der er af trænere.
Dette er efter min mening et eksempel på hvornår en sportsdirektør skal fyres. Jeg kendte ikke meget til Cabellas før de hyrede ham, så jeg blev oprigtigt overrasket, da jeg hørte ham forklare sin foretrukne taktik, som tydeligt er inspireret af Barcelona og deres tiki-taka possession fodbold. Det matcher jo overhovedet ikke med hverken Midtjyllands "DNA" eller spillermaterialet.
Når man så alligevel hyrer Cabellas, så må det jo betyde at man var indstillet på at der skulle skiftes ud i spillertruppen. Men så går man ud og sælger de to måske bedste teknikere i truppen: Evander & Dreyer. Det er måske de to spillere der passede bedst til Cabellas´ stil. Jeg er 100% med på at man nok havde lovet de to spillere at de måtte skifte, sådan er det engang imellem, men når man så slet ikke lykkedes med at skaffe en angriber der kan spille sig på førsteholdet, så må man vel også erkende at det ikke er Cabellas´ skyld at det går dårligt. Så bør man vel give ham længere snor, når man som sportsdirektør har gjort træneres forhold dårligere.
FC Midtjyllands sportsdirektør kan være svær at bedømme kvaliteten af, da deres Smartodds system, beviseligt kan finde stortalenter til en billig pris, og også har gjort det for Midtjylland. Det er tydeligt bevist i Brentford. Derfor er det nærmest uundgåeligt at der vil være gode indkøb og store flotte salg imellem handlerne. MEN.. der er bestyrelse & ejere så nødt til at vurdere på de indkøb som ikke er drevet af scoutingen fra Smartodds. Det kunne fx. være købet af Sisto, som jo må betegnes som et kæmpe flop. Jeg går heller ikke ud fra at Vagner Love, Max Meyer & Ronnie Schwartz var nogle som Smartodds fremhævede. Det er selvfølgelig gætterier.
Det er fair nok at man er nødt til at fyre Cabellas fordi man ikke kan eller ønsker at udskifte en masse spillere for at tilpasse sig hans stil, men hvem er så ansvarlig for den fejlansættelse, og det fejlede transfervindue, hvor man svækkede trænerens muligheder - det er vel sportsdirektøren?
Hvis man er i tvivl om man skal fyre sin sportsdirektør, så kan man bl.a. også kigge på om han er typen der prøver at skabe kontinuitet eller bare fyrer træneren, hvis det går dårligt i en periode. Kig på alle de mest succesfulde klubber og deres bedste perioder - kontinuitet er altid et af nøgleordene - enten blandt spillerne eller træneren. Arsenal er et godt eksempel på en klub, hvor træneren normalt var blevet fyret. Der tænkte man i stedet "lad os give ham lidt tid - han er jo dygtig".
I Midtjylland gav de deres træner 1 dårligt udført transfervindue og gjorde træneren til syndebuk.
Det minder mig i øvrigt om fyringen af Niels Frederiksen i Brøndby. Manden havde skabt et mirakel, og fik et midterhold til at vinde mesterskabet, pga. en perfekt taktik der var 100% bygget omkring Mikael Uhre. Så sælger man Uhre, og fyrer Niels Frederiksen fordi holdet ikke længere spiller totalt over evne. Det kommer jeg aldrig til at forstå.
Eller fyringen af Pochettino i Tottenham, der efter at have skabt store resultater i 5 år pludselig skulle fyres fordi de havde det svært i en periode - det faktum at Tottenham ikke siden har spillet på samme høje niveau, er vel et bevis for at det ikke var træneren der pludselig ud af det blå var blevet dårlig eller ikke længere kunne motivere spillerne.