Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig det ser ikke for godt ud men man var også bagud med 10 point mod FCM sidste sæson.
Han er ikke fyringstruet.
Netop fordi han sådan set virker helt alignet med de sportslige mål og ambitioner. Lige nu har de skabt en international trup til CL - de er bare mega skuffende i år men deres mål, er jo sådan set bare at være med. Der er stadig en hjemmekamp mod Napoli som de kan hygge sig med.

De kan godt tåle ikke at vinde Superligaen hvert år, men så skal de blive nummer 2. Og det kan blive rigtigt svært i år. Jeg tror det faktisk ikke.

Men de er på ingen måde truet sportsligt eller økonomisk så længe de er i CL - så Neestrup er helt sikker.
Afstanden til virkeligheden er det største problem.


Det kan der egentlig godt være noget sandt i.
Jeg tror fx, at FCK kigger på den nuværende trup og er rimeligt tilfredse det meste af vejen, hvilket egentlig er en lidt skræmmende tanke. Personligt synes jeg overhovedet ikke, at man har en CL-trup, eller bredden til at levere på flere fronter.. Den positive sæsonstart, hvor vi så noget af FCKs bedste spil i årevis, blev afløst af dårlige resultater, så snart man skulle prioritere SL vs. CL og man blev mødt af de første skader, hvor særligt Mattsson, Delaney og Froholdts fravær har gjort ondt. Det bliver også nævnt af Per Frimann i kommenteringen dag, at FCKs midtbane så særligt udfordret ud og tabte nærmest alle duellerne, hvilket må siges at være en korrekt analyse. Det er virkelig op ad bakke, og desværre noget som gentager sig kamp efter kamp lige for tiden. Man skal have styr på den midtbane i løbet af januar, ellers er man simpelthen ikke konkurrencedygtig til foråret - det håber jeg meget også er gået op for de rette folk i FCK.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Personligt Ville jeg sige runde 19. Aka kampen imod FCM til Februar bliver/kan blive den afgørende faktor. Taber FCK den kamp. Og man så står med 9-12 point op til 3 hold.

Bliver målsætningingen nok ændret til man sigter efter en top 3 placering.
Sacked in the morning
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lad os nu bare se når der er spillet 32 runder
Enig det ser ikke for godt ud men man var også bagud med 10 point mod FCM sidste sæson.
I hvilken runde var det?

Uanset hvilken runde jeg sætter på på superstats, rammer jeg ikke 10 pts. Eller tæt på, så hjælp mig gerne
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Ja - lortet er ved at lukke eller gå konkurs - hold nu kæft en hjernedød analyse. Krise lige nu, men stadig en af de bedste klubber med en fantastisk ungdomsafdeling. Kom igen, når der ikke er vundet pokaler tre år i træk.


Ja ok, når succeskriteriet er ikke at gå konkurs, så kan jeg godt se at mit indlæg kan virke dramatisk. God aften til dig
En spiller de er helt oppe og ringe over, Jordan L. Har scoret 3 mål de sidste 15 kampe, alle på straffe


Det må da være noget du har drømt.
FCK har haft brug for en god højrekant i mange år efterhånden, og det er ikke Larsson.
Har Neestrups FCK nogensinde spillet rigtigt flot Fodbold og ikke været dybt afhængige af enkelmandspræstationer? Er godt klar over at der bliver solgt spillere og det er svært at få kontinuitet... Men Neestrups FCk har selvfølgelig vundet så det er næsten umuligt at kritisere...Syntes bare at med de penge FCK betaler for spillere I lønninger at man godt kunne forlange bare lidt mere. Træneren får jo også løn.
Annonce