Snak

Mere indhold efter annoncen

Neestrup og PC anklages for ‘skadelige udtalelser’

fre 7. jun 2024

Bold kan afsløre, at Divisionsforeningen kører en sag mod FCK-bosserne Jacob Neestrup og Peter Christiansen for brud på klubbernes brancheaftale som følge af deres kritiske udtalelser om playoff-kampen mod Randers FC.



Læs hele nyheden her
Men Neestrup og PC har jo så evig ret. Føler Claus Thomsen sig krænket?

Få nu det ændret!
Ligefrem bryde loven fordi man udtaler sig kritisk om det ... Hvor tyndhudet skal man lige være i divisionsforeningen
Divisionsforeningen udstiller sig selv som regulære klovne lidt på niveau med DBU
Neestrup viser sig igen som en træner med meget format. Stærkt!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Oplagt måde DBU kan skaffe lidt ekstra til bødekassen.
Neestrup skal slet ikke ud og tale efter sådan en skandalesæson hvor man blev pryglet i DBU Pokalen og Superligaen. Jeg tror han er fortid i klubben meget snart.
@FIFA I et demokrati med ytringsfrihed har det enkelte menneske faktisk pligt til at råbe op, når der opstår uretfærdighed.

Man kan selvfølgelig også bare kravle rundt på gulvet og kysse alles fødder, hvis man synes.

Havde du levet i middelalderen, havde du sikkert stukket en hjemløs for at stjæle et stykke brød. Det skal han da helt klart henrettes for. Godt du var der. Reglernes discipel.
Problemet er vel at d´herrer Neestrup og PCs tuderi er jævnt ligegyldigt, fordi det tilsyneladende først er et problem nu hvor de selv stod med den ene fod ude af Europa.

Havde de gjort opmærksom på det løbende var sagen nok en anden. Jeg husker heller ikke at PC var ude og råbe og skrige, da han var sportschef i 2018, da AGF mødte FCK i selvsamme playoff-kamp eller da de i 2019 også var med i "Europa Play-off".

Ulækkert.
Annonce