Snak

Mere indhold efter annoncen
Thomas Nørgård er ny FCK træner 1-1 26
Det der bekymrer mig ved Neestrup er at han virker lige så udbrændt som sine spillere. Og ingen af os ved hvordan truppens forhold er til Neestrup. Har Neestrup stadig spillerne med sig? Det bliver selvfølgelig afgørende om Neestrup skal fyres eller ej.

Sune Schmidt skal dog efter min mening have en fyreseddel. Han har med sine fejlkøb dumpet med et brag.

Men i virkeligheden tror jeg FCKs største problem ligger i bestyrelsen og hos ejerne. Der er ingen bestyrelsesmedlemmer med forstand på på fodbold i FCKs bestyrelse. Og som jeg gentagne gange har sagt, så er FCKs største aktionærer mere interesseret i at hive penge ud af PSE, end de er i at udvikle klubben.

FCK skal håbe på at finde en køber, der vil investere i holdet, både på og udenfor banen. Og her taler jeg selvfølgelig ikke om en kapitalfond. Selvom jeg er sikker på at Skjærbæk og seier hellere end gerne sælger til en udenlandsk kapitalfond. Og så er FCK nok ligevidt.
Neestrup er den bedste træner FCK nogensinde har haft. Han vandt også the double sidste år med et nyt hold som havde mindre kvailitet end FCMs.
Nogen der burde få sparket er foruden Sune; Clason, Corner, MEM, Meiling, Delany (kan blive semi spilende assistenttræner )og Grækeren, så man mangler 2 i angrebet, 3 på midten og 3 i forsvaret da ham PSG spilleren skal retur igen - han er pivringe - den nye sportschef får travlt i januar - det er lidt som det blev sagt i onside- de skal købe hele Real Madrid hvis de skal have en chance i foråret🫣🫣🫣
Jeg har sagt Bo Henriksen og Neestrup ville blive fyret og Bo Henriksen overtager i FCK i det nye år.........og det var før Bo Henriksen blev fyret... tror stadig det kan ske selvom Bo Henriksen er en atypisk FCK træner
FC Midtjylland <3
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis Bo Henriksen bare nærmer sig Parken så siger jeg mit sæsonkort op.
Men i virkeligheden tror jeg FCKs største problem ligger i bestyrelsen og hos ejerne. Der er ingen bestyrelsesmedlemmer med forstand på på fodbold i FCKs bestyrelse. Og som jeg gentagne gange har sagt, så er FCKs største aktionærer mere interesseret i at hive penge ud af PSE, end de er i at udvikle klubben.


Lidt karikeret så skal bestyrelsen jo ikke nødvendigvis have forstand på fodbold. Faktisk ville det være lettere overraskende hvis man havde en bestyrelse med special stor fodboldforstand. De skal derimod “bare” være i stand til at sætte de rette rammer og ansætte det rigtige mennesker. Med FCK’s årlige budget, der altså stadig er større end FCM’s, så må man trods alt sige, at de har de sat nogle udmærket rammer. Problemet ligger måske nærmere i, om de har de rette mennesker på de rette positioner. Bestyrelsen skal ikke blande sig i driften. De skal fokusere på retning, rammer og personer.

Og man kan ikke bare blive ved med, at hælde penge i klubben. Der er altså noget der hedder marginal og diminishing return. Forskellen mellem et budget på, say 250 og 300 mio i superligaen, er så marginal, at man som børsnoteret virksomhed naturligvis ikke kan forsvare at lave den investering.

Så kan man altid diskutere om bestyrelsen burde have trådt ind tidligere, når deres næstvigtigste forretningsben er i krise, men alt de kan gøre er at presse koncerndirektøren. SSN er mindst to ledelseslag længere nede.
Jeg synes det er alarmerende at han står og siger, at han ikke har et svar på hvorfor det går galt, men at han er den rigtige til at få holdet ud af krisen. Det er på en måde selvmodsigende, da man bliver nød til at se udfordringerne for at gøre noget ved dem.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Lidt karikeret så skal bestyrelsen jo ikke nødvendigvis have forstand på fodbold. Faktisk ville det være lettere overraskende hvis man havde en bestyrelse med special stor fodboldforstand.

Bayern München har da haft flere topspillere i bestyrelsen. Det har Real Madrid, Barcelona, Juventus, PSG også. Så jo, bestyrelser har også mennesker der forstår sig på fodbold. William Kvist var også, men han var der for at tage en for holdet.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
bif fik ny træner - de virkede
fcm fik ny træner - det virkede
agf fik ny træner - det virkede
- fck holder fast i den samme træner - det virker ikke …


1. Skal vi ikke lige give det lidt mere tid end få måneder for de 3 nye trænere for at sammenligne med en der har sin sværeste tid på 3 år.
2. Hvis AGF bliver mestre har FCM dummet sig ligeså meget som FCK med sine valg. For FCM/FCK er der kun tabt guld, ikke vundet sølv eller bronze. Pokalen kan være et plaster qua sin adgang til Europa.

"Vi" ville også af med Neestrup sidste sæson, og så stod vi med guldet til sidst. Snoren er ikke uendelig, men en realistisk afløser står jo ikke på trapperne.
Annonce