Snak

Mere indhold efter annoncen

Neymar-agent: Var tæt på kæmpekontrakt i PSG

fre 9. sep 2016
Neymars agent Wagner Ribeiro afslører, at brasilianeren var tæt på et skifte til PSG, hvor han kunne have tjent kassen.

Læs hele nyheden her
Puha, så må man bare håbe, at han ikke kommer til at sulte i Barcelona.
It’s freezing in Madrid, heard it’s -16 and may reach -19 by tomorrow
Jeg er godt nok glad for at han ikke skal spille i den franske liga. Man U havde dog sikkert været fint.
"Nogle gange rammer man kassen, andre gange rammer man pølsevognen" - Søren Frederiksen Jeg drømmer om at se den hvide puma som chef i nordens Paris.
Dvs hvis Zlatan fik 15 millioner euro om året dengang - og Neymar ville få 40 millioner euro om året..

Makes sense?
Jeg har meget svært ved at tro på agenten - Selvfølgelig vil han sælge sin spiller som om han elsker Barcelona og han ikke har valgt dem for pengene osv osv..

Men 40 mio euro NETTO? Frankrig har indført topskat på 75 % af indkomster over 1 mio euro, hvorfor de må have givet ham næsten 160 mio euro før skat om året. Det svarer til ca 1,2 mia kr.

Tvivler på de vil give ham ca 23 mio kr om ugen i løn :-)
Men klubben skal vel heller ikke betale skat af den sum de bruger til løn? Måske er jeg helt galt på den, men hvis ikke er det jo ikke så voldsomt anslået som Thorup89 nævner, selvom det selvfølgelig stadig er en slags penge.

Alligevel tror jeg nu også bare det er spil fra agenten..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Puha, så må man bare håbe, at han ikke kommer til at sulte i Barcelona.

Jeg tænker mere på den stakkels agent som ikke får % grundet det manglende skifte :)
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Der er ingen tvivl om at Neymar kunne have tjent en god del mere, end han gør i Barca. Man skal aldrig sige aldrig, specielt ikke i fodboldens verden, men mon ikke agenten har skudt den et godt stykke over mål. Overdrivelse fremmer forståelsen, som man jo siger.
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
Klubben skal ikke betale skat, men Neymar skal vel betale indkomstskat, som alle andre? Så for at han kan få det netto, bør klubben udbetale ret meget brutto.
Den dag agenter er fortid i fodbold er en festdag, selvom det selvfølgelig ikke sker.
Hvor har du fra at top skatten er på 75%?

EDIT: Med det mener jeg, gik Frankrig ikke væk fra den super-skat igen, pga alle de "kendte" der truede med at flytte?
Annonce