Snak

Mere indhold efter annoncen
Vildt nok at sidde og disse et hold, der havde fuldstændig kontrol over kampen før og efter udvisningen. Det var total overlegenhed, og defensiven var brølstærk, mange vundne dueller og perfekt positionering. Fejlene sker i opspillet, fordi man tager let på opgaven... ser stadig et hold der hænger bedre sammen end de to hold der ligger til sølv og guld pt. Hvad siger det så om dansk fodbold?


At niveauet i dansk fodbold er, som det er. Elendigt efter europæisk målestok, men fint med noget lokal bold.
@dimme

Tror du skal slå ordret, "kandidat" op, …
Brøndby spiller ikke imponerende, de har seks point for to kampe.
FCK spiller ikke imponerende, de har seks point for to kampe.
FCM spiller ikke imponerende, de har et point for to kampe.

Fællestræk for alle topholdene er de første par kampe ikke har været supergode. Sådan er det for det meste de første kampe efter en pause.
Den store forskel er så at to af holdene alligevel har fået deres point. Det har det tredie ikke.
Når vi hen over den næste måned ser holdene løfte niveauet er det ret fedt at være dem der har har følelsen af at sejrene kommer og ligger bedre og bedre i stillingen.

Men begynder at få en fornemmelse af det kan blive en rent Københavnsk guldkamp og det er en dejlig fornemmelse.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
James b

Hvorfor skal jeg det? Jeg mener ikke med det spil bif levere og har leveret berettigere dem til overhovedet at komme i top 3. Men det siger jo mere om ligaen end det gør om dem, de kan jo bare ikke spille bedre og mere chanceskabende fodbold. Synes bare det er vildt at både fcm og bif kan spille så ringe fodbold og stadig være tophold i ligaen. Men det er jo bare normen for dansk fodbold, og det ses jo også tydeligt når netop de 2 hold kommer ud Europa og spille
@dimme

Hæv nu lige niveauet lidt… og ikke så bitter..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men begynder at få en fornemmelse af det kan blive en rent Københavnsk guldkamp og det er en dejlig fornemmelse.


Spot on, BB.
Det bringer gode minder, fra en svunden tid :)
Dejligt med en sejr, men der er godt nok meget ringe kvalitet over os når vi har bolden.
SønderjyskE skal ned. De klæder ganske enkelt ikke suppen.
SE RYKKER ned - de har ganske enkelt ikke niveauet. Stor tak til Platek
I’ll Never Walk Alone
Martinovic,

Saa jeg forstaar dig, Divkovic´ chance var ikke en chance fordi han sparkede over maal?
Annonce