Snak

Mere indhold efter annoncen

Nissen hyldet på FCM-tifo: Wow

søn 29. sep 2024

Rasmus Nissen Kristensen er imponeret over FC Midtjyllands tifo mod Viborg, hvor han blandt flere andre blev hyldet.



Læs hele nyheden her
MIDTJYLLAND????? hvornår forstår de.. de ligger i VESTJYLLAND
Nej, de gør ikke, så stop dit ævl.
Altså hvis man vil være geografisk korrekt er Silkeborg den by der ligger tættest på midten af Jylland. For at være helt præcis er det Gjern.

Så det er jo lidt forkert at kalde klubben midtjylland, hvis man kigger geografisk på det.
Jov de gør så.
Luk nu bare med den snak.
Kig på et skide kort og se hvor Ikast ligger.
Eller, tror i alle at Midtjylland kun er et lille punkt i Jylland, evt. lidt uden for Gjern?
Hvem har i øvrigt ret, turistforeningen i Viborg, der mener det er Midtjylland, eller den ene fra Silkeborg der skriver Gjern?
Og hvor langt skal vi tilbage i tiden.
Før 1864 lagde Midtjylland så en del længere nede. Måske derfor, at os fra Brande altid har kaldt os Midtjyder.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gaaab
Kan vi vende tilbage til topic - hvorfor hylder man en random middelmådig spiller som RN ???? Virker forrykt...
Enig, forstår ikke hvorfor han er på den tifo.
Fred være med jeres geografiske misforståelser - I er stadig bare indavl..🤮
Fodsportsforeningen har haft en stor plads i mit hjerte siden slut-80’erne
FC Kronen
Hvad med at du selv lukker og prøver at gå et par folkeskole klasser om igen, der er vist behov for det.

Geografisk kan man måle op hvor midten af Jylland er og du skal da være mere end almindelig skæv for at sige at det er Herning eller Ikast.

Er måske også lidt påtaget at man navngiver sig som Midtjylland når Midtjylland som geografisk område tæller byer som Århus, Randers, Silkeborg og Viborg. Derudover ligger publikumsstøtten fra FCM ude vestpå, ikke i midten af Jylland.
Men FC Vestjylland, lyder vel bare ikke så godt selvom det er mere korrekt.
Annonce