Snak

Mere indhold efter annoncen

NK bad foran fjernsyn: Det var forfærdeligt

ons 19. nov 00:31

Rasmus Nissen Kristensen sagde undskyld i omklædningsrummet efter 2-4-nederlaget til Skotland og tog VM-skuffelsen på sin kappe. 



Læs hele nyheden her
Vi vinder og taber som hold, længere er den ikke.
Enig, op på hesten igen..
Følger AGF, Landsholdet og de danske spillere i Europa. Drop nu jeres smålighed, misundelse og den forb... jantelov og lad os have en ordentlig debat. I ved selv hvem I er.
Du fejler, men Riemer fejler endnu mere ved ikke at skifte ud efter den første halvleg. Har 5 mulige udskiftninger - kamp 2 på 3 dage - benyt dem dog. Lær af Tullberg, der ofte agerer i pausen, også uden “farlige kort”…
Så må der jo tages revanche i playoff. I sidste ende handler det om at kvalificere sig og det er stadigvæk muligt. Nu bliver det så den svære vej i stedet for den nemme vej.
Jeg synes, han blev sat i en helt unødigt svær situation. Han har næppe været på 100 % efter sygdom, og oveni det skulle han rende rundt med et gult kort i hvem ved hvor lang tid. Jeg bebrejder ham ikke udfaldet, fordi man havde alle muligheder for at undgå situationen og tage ham af banen tidligere.

Jeg synes dog, at han bidrager med for lidt offensivt, når vi nu ved, hvor dygtig han faktisk er. Han kan meget mere i den ende, end vi får lov at se på landsholdet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er ikke hans skyld, det er et uforskyldt nummer 2 gult og Schmeichel var ringe og havde ikke styr på sit forsvar!
Self var der ik gult ved nr 2. Meeeen det er også dumt ikk at skifte RN ud når han var så ringe som han var og han virket jo slet slet slet ikk klar!! Reimer har godt nok vidst nogle mega mega ringe sider af sig selv de sidste 2 kampe. Hold da kæft
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Det er ikke hans skyld, det er et uforskyldt nummer 2 gult og Schmeichel var ringe og havde ikke styr på sit forsvar!


Der er vel ikke grænser for, hvad Schmeichel skal have skylden for? Hvad er det, han ikke havde styr på ved sit forsvar i den kamp? Var Hjulmands dårlige clearing Schmeichels skyld? Var det hans skyld, at McTominay scorede på saksespark? Kan du lokkes til at bruge argumenter?

Målet til 2-1 er et tilfælde på et indlæg, og det kan ske. De andre tre er freak-mål med en sammenlagt xG på hvad, 0.2? Det er vel næsten højt sat. Ja, det ville være dejligt, hvis Schmeichel havde snuppet det tredje fra Hickey, men de andre er han chanceløs ved, og de er ikke hans skyld.
@skjold 2-1 målet er der noget galt med placeringen af det forreste område og duellen med angriberen er ikke-eksisterende. Men enig i at det ikke kun var hans skyld. Taktisk var de ikke forberedt på den variant.

Flot med støtten til NK. Dumt lavet, men lad os komme videre.



“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Flot af ham at tage kappen på sine skuldre. Selvfølgelig er det frispark ikke til en advarsel, men det skete og kan ikke gøres om. Det var to afgørende situationer hvor dommeren valgte den forkerte kendelse, og det kan man ærgre sig over, men som sagt er det sket og vi kan ikke gøre så meget ved det nu.
Brøndby, Portsmouth, Fiorentina
Annonce