Snak

Mere indhold efter annoncen

NK var i dialog med Riemer: Han er et stort menneske

tirs 30. jun 23:34

Rasmus Nissen Kristensen fortæller, at Brian Riemer har vist forståelse for familiebeslutningen om at vende hjem til FC Midtjylland.



Læs hele nyheden her
Det er usædvanligt, at en fodboldspiller allerede som 28årig begynder at lire alle de der floskler om familielivet af. Det er sådan noget, meget ældre spillere (36+) plejer at gøre, inden de stopper karrieren eller vender hjem. NK er selvsagt i sin gode ret til at vende hjem til nu, men det forekommer ret uambitiøst.
Hvor er vi dog dygtige, sagde den ene taber til den anden
Ham Reimer er bare go´
Hest
Det er usædvanligt, at en fodboldspiller allerede som 28årig begynder at lire alle de der floskler om familielivet af. Det er sådan noget, meget ældre spillere (36+) plejer at gøre, inden de stopper karrieren eller vender hjem. NK er selvsagt i sin gode ret til at vende hjem til nu, men det forekommer ret uambitiøst.



Hvilken ret har du til at dømme nks valg. Kan man ikke være ambitiøs og samtidig tænke på familien ?
Det er jeg helt enig i.
Kristensen skylder ikke nogen noget (udover at man generelt i familier skylder hinanden sammenhold).
Og han skylder da slet ikke Brian og Jimmy og Dennis og mrfairplay og alle de andre ´at være ambitiøs´.
Det bestemmer han ene og alene selv. ... Folk på tilskuerpladserne gør på ingen måde.
Det Skal Nok Gå
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Grønkjær vendte også hjem i nogenlunde samme alder og var aldeles fremragende. Rent sportsligt er problemet mere, at disse spillere ikke kan dygtiggøre sig på samme måde som fx i Bundesligaen. Men med ærgerrighed og europæiske kampe på et vist niveau, burde det ikke være kritisk.
Gab. Som jeg netop skrev, har han selvfølgelig al ret til at vende hjem til Fcm nu. Jeg påpegede blot det atypiske ved et sådant skifte. For i de fleste tilfælde tager spillere ikke hjem, hvis de er 28 og stadig har niveau til en af de store ligaer. Men hvis hans længsel efter Ikast-Brande og de 7.000 tilskuere med klappepølser blev for stor, så fred med det.
@mrfairplay
Har tænkt præcis det samme, NK er i sin gode ret til at gøre hvad faen han vil, men derfor må vi vel gerne undre os over beslutningen
F.C.K
@bold 272821

Der er da ingen der dømmer nogen som helst, sikke noget pladder.
Der stilles bare et normalt spørgsmål som du så får vendt om til at nogen vil bestemme over NK.
F.C.K
"Og han skylder da slet ikke Brian og Jimmy og Dennis og mrfairplay og alle de andre ´at være ambitiøs´"

Ok ronni
F.C.K
Annonce