Snak

Mere indhold efter annoncen

Non League-hold suspenderer Zoumas bror

fre 11. feb 2022

Kurt Zoumas bror Yoan Zouma er nu suspenderet i Non League-klubben Dag & Red, fordi han filmede sin bror, der mishandlede en kat.



Læs hele nyheden her
Selvfølgelig skal man ikke behandle katte på den måde, men skal alle som så spiser burlandbrugsdyr også suspenderes, for 90% landbrugets dyr behandles systematisk meget værre.
Derudover virker det direkte dumt at filme og lægge den slags ting frem, og de to brødre burde få deres skolepenge retur.
Lyngby - Tottenham - St.Pauli ...................... Romerlys = livsvarig karantæne.
@IbIbIb

Jeg synes ikke man kan lave den sammenligning du laver der. Principielt set er jeg enig - det er ikke et hak bedre med burhøns, og det burde forbydes, men der er et led mindre når man direkte mishandler en kat, end når man køber æg i en bakke i supermarkedet. Der er forskel på at bidrage indirekte og udfører en direkte handling.

Når det så er sagt, så lad os da få nedlagt alle de burhønsebrug - det er squ noget være svineri. Der er mange ting i den industrielle produktion der er forrykte, men vi ser dem ikke, fordi vi bare handler ind i et pænt og rent supermarked. Der er blevet for langt fra jord til bord i dag.
men skal alle som så spiser burlandbrugsdyr også suspenderes, for 90% landbrugets dyr behandles systematisk meget værre.


Dem der spiser burlandsbrugsdyr er ikke nødvendigvis onde. De er vel bare uoplyste.

Du kan ikke sammenligne uoplyste folk med den psykopatiske adfærd og ondskab Zouma og slæng viser.

Du blander tingene sammen.

Der er forskel på at være uoplyst og så direkte ond.
IDKFA
Zoumas handling var sadistisk. Folk, der spiser landbrugsdyr, er ikke nødvendigvis sadister.
http://www.paulgraham.com/disagree.html
Jeg er ikke meget for at dreje debatten væk fra dyr i landbruget- som er forkasteligt imo
Men jeg forstår ikke hvordan den her video er kommet "ud"... er de blevet uvenner ham og bror kurt? Har han lagt den op som en malplaceret joke? Er der nogen der kan lave sammenkoblingen til at han stikker sin bror? (Jeg har ikke lige lyst til at se den..)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så mangler vi bare at West Ham også for fingeren ud og viser at den slags har konsekvenser..

Debatten om direkte mishandling af et dyr, og fødevare er en mærkelig sammenligning. Jeg er på sin vis enig i at burhøns bør forbydes, en del supermarkeder har allerede fjernet dem fra sortimentet, og er egentlig også overbevist om at forbrugeren i langt de fleste tilfælde fravælger det. Men den debat tåler ingen sammenligning med at more sig over at slå og sparke en hjælpeløs kat.
Men jeg forstår ikke hvordan den her video er kommet "ud"... er de blevet uvenner ham og bror kurt? Har han lagt den op som en malplaceret joke? Er der nogen der kan lave sammenkoblingen til at han stikker sin bror?


Jeg tror ikke en neanderthaler kan tænke så langt. Så det er nok bare derfor. Når de ikke har mere at flytte med oppe i knolden, end at grine af en kat der bliver mishandlet, skal vi ikke tænke så forfærdeligt meget mere over det. Firkanten passer ikke nødvendigvis i firkanten hos dem.
IDKFA
Så mangler vi bare at West Ham også for fingeren ud og viser at den slags har konsekvenser..


Det er nok nemmere for et non-league hold at smide en amatør på porten i en periode - end det er for et PL-hold.

West Hams folk har lavet en iskold kalkyle, hvor de har regnet på, hvad det koster at bruge Zouma kontra at suspendere ham.

Men med det stigende pres og fokus kan det vise sig, at give større backlash end først antaget - og inddragelse af to ugers løn ikke var en tilpas streng sanktion mod storbror Kurt.
Hvad er det for en sammenligning du drager @lblblb? At dyr generelt bliver behandlet dårligt og at Zouma sparker og slår sin huskat, er to vidt forskellige scenarier. Du må lære at skulle tingene ad. Dårlig argumentation.
Må sige at jeg synes det er gået lidt vidt nu, at broren som filmede episoden nu også straffes. Har faktisk holdt mig fra at se videoen fordi jeg ikke kan udholde at se dyrevold, men nu så jeg dem for kontekst og wow...
Ikke bare videoerne i sig selv, men teksterne der hører med. Forfærdelige mennesker. Dag & Red har gjort det rigtige, synes jeg!
Det hårdt at være Arsenal-fan | Nedre C since 2001
Annonce