Snak

Mere indhold efter annoncen

Nordsjælland dominerede sig til sejr trods nyt Onugkha-mål

fre 7. mar 2025

Fredag aften tog FC Nordsjælland en sikker sejr på 3-1 hjemme mod Vejle Boldklub i 3F Superligaen. 



Læs hele nyheden her
Fuldt fortjent resultat på alle parametre. Klasseforskel. Desværre.
ALTID Vejle Boldklub. Husker storheden. ALTID Barcelona. Kaerlighed til spillet i hver kamp. Landsholdet kun paa DR1. Boykot DBU og FIFA indtil korruptionen er væk. Officielt fodbold-ID til ALLE der vil på stadion. Boykot VM. Nej til pyro.
Fortjent nederlag. Flot fremmøde i Farum ellers!
Vejle kan bare ikke nok fremad banen, hvis vi kommer foran mod dem i næste weekend, så er kampen næsten over. Det samme problem har lyngby, det passer begge bedst at sidde tilbage på banen, noget de ikke vil få meget ud af mod bund 6. Det passer bedst mod top 6.
Klasseforskel og dermed en fuldt fortjent sejr til FCN.
VB igen med en sløv start, og selv om man får udlignet, er man reelt ikke i nærheden af at få point. Der er ganske enkelt alt for få med Superliga-klasse på VBs hold, og det er nu engang, hvad det er, men at man kommer med så sløv en start og så ringe en indstilling for anden kamp i træk er sgu for dårligt.
Lige så glad jeg var efter de første to kampe, lige så skuffet er jeg over de sidste to kampe. Ikke pga de manglende points, ikke pga manglende flot spil, men pga den elendige indstilling!
Bliver da spændende om det skal bliver muligt med et lokalt opgør den gule fare / havenissene næste sæson.. Ikke nemt at vide nu..
ACH - Den gule fare.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
VB havde chancerne til at udligne til 2-2, men i sidste ende blev det en fortjent sejr til FCN, der var det bedste hold. Skal vi se lidt positivt på det, er Onugha brandvarm, og i nedrykningsspillet skal chancerne nok komme. Afstanden til stregen skal bare helst ikke blive meget større, hvis vi skal tro på det.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Fuldt fortjent FCN sejr. VB har det altid svært i Farum og har vel ikke vundet der i dette årtusinde, og dag var ingen undtagelse.
Jeg synes nu ikke, at indsatsen var så ringe, som nogen vil gøre den til. I modsætning til efteråret, så slår holdet ikke op i banen. For mig at se, bliver holdet ved med at arbejde, selvom de er bagud, men der begås individuelle fejl, og en del af spillerne er udfordret på niveauet.

Nu skal vi snart i gang med nedrykningsspillet, og så må vi se, hvilke hold, der har mest i tanken. Jeg tror, VB kommer til at dø med støvlerne på, hvis det kommer så vidt.
Jyllands fremtid, Vejles stolthed - VB


Det gav ikke point, men jeg var langt mere skuffet i søndags efter kampen i Viborg, som er et hold, vi burde kunne matche.
Vi mangler i den grad Bisse på midtbanen, og en spiller som Kirkegaard får alt for lidt ud af det. Han er med i vores mål med en fin afslutning, men ellers kommer der intet, og da han får et par muligheder, vælger han at aflevere ud i ingenting i stedet for at afslutte selv. Flø har i de første kampe spillet bagud og til siden. I dag en glimtende stikning i dybden til Kirkegaard, og bum... Scoring. Mere af det, Flø...
Vi forvalter ikke vores muligheder godt nok, og FCN´s to sidste scoringer kommer kort efter, vi misser i modsatte ende. Med lidt mere tur i den og skarphed, så kunne vi godt have fået noget med hjem.
Men manglende skarphed i begge ender er vores store problem.
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Men manglende skarphed i begge ender er vores store problem.

Ikke uenig, men jeg synes faktisk, at problemet er større end manglende skarphed. Vi mangler ganske enkelt kvalitet på mange pladser. Velkov er konstant fejlplaceret og har mere en svært ved at styre opspillet og er impliceret i alle tre mål. Hamza er udfordret over evne på midten. GG er måske et fint talent, men han viser efter min mening alt for lidt. Hetemi og Kirkegaard er jo ikke ligefrem spillere, man slår sig på og har mere end svært ved at modstå selv moderat pres. Onugkha er farlig, men alligevel er han jo ikke knivskarp i dag. På bænken er der ikke meget, der kan ændre kampen for os. Juwara, N´Gbakoto, Elvius og Emma udviser ikke ligefrem Superliga-klasse.
Hvis jeg skal finde noget positivt, må det være, at Vekic har oppet sig gevaldigt og van Bruggen ligeså.
Nu har der beklageligvis været sygdom i trænerteamet, men de sidste to kampe er ikke bestået for dem. Ikke forbi vi taber, men den sløje indstilling, som man kommer ind med. Når man indkasserer mål så tidligt i kampene, som mod Viborg og FCN, så er det jo nærmest umuligt at vinde fodboldkampe; især når man stort set aldrig formår at holde clean sheet. Jeg er vildt skuffet over de seneste to kampe, som indstillingsmæssigt fra både spillerne og trænerne har været under det, man kan forvente. Jeg forventer hverken sambabold eller sejre hver gang, men jeg forventer sgu, at man vil dø for trøjen...det ville meget få i dag!
Viborg kampen skuffer mig mere end kampen i går. Viborg skal vi simpelthen kunne matche. Vi får aldrig noget med hjem fra Farum.
Et eller andet sted ærgerligt at folk ikke rigtig gider FCN. Under 4.000 tilskuere når de ligger og kæmper for top 6 er jo nærmest en skandale. Stadionplatte kan man ikke købe (i hvert fald på udebaneafsnittet) men bliver spist af med en fesen fransk hotdog og det net som af en eller anden grund altid skal hænge ved udebaneafsnittet i Superligaen har bare de mindste tern i Farum. Der er kun en storskærm, som man ikke kunne se derfra hvor vi stod/sad. De fleste andre steder er der 2 storskærme. Det gør det virkelig til en dårlig oplevelse som udebanetilhænger.
Barry må simpelthen have spillet sin sidste kamp for VB. Bliver skiftet ud hvor VB er bagud 2-1 og går demonstrativt langsom ud. I sådan en situation løber man ud. Så havde jeg gerne set man havde spillet med vores 2 hurtige kanter Juwara og Emma. FCNs nuværende hold er ikke præget af fart og når vi står så dybt kunne de måske have gjort ondt på FCN. Da de komme ind er vi jo bagud og skal forcere og deres fart kommer ikke på samme måde til deres ret.
Enig god kamp af Flø. Hyggeligt med gensyn til Marxen og Ankersen.
Tillykke med top 6 til FCN og de må håbe VB overlever for må være deres absolut yndlings modstander:-)
Annonce