Snak

Mere indhold efter annoncen

Norge vil bryde Danmark-forbandelse: Det føles lidt absurd

I dag 12:10

Norge påtager sig favoritværdigheden mod Danmark og er klar til at tage sin første sejr over danskerne i en gældende kamp. Sådan lyder det fra TV 2 Norge-journalist Eirik Nesset Hjelvik.



Læs hele nyheden her
Norge er klar favorit. Dog passer DK bedre til stærkere modstandere, hvor vi ikke har spilovertag, og hvor den tunge midtbane med Hjulmand og Hølbjerg giver bedre mening.
Egentlig meget interessante statistikker - dog ikke så overraskende, for Danmark har været bedre end Norge næsten altid.

Denne gang er det naturligvis anderledes og Norge er favoritter - i hvert fald på hjemmebane. Så må vi se hvordan holdene står, når kampen i Parken skal spilles senere på efteråret.

Norge har nogle verdensstjerner (primært Haaland og Ødegaard) og generelt en bedre offensiv end Danmark. Derudover har de tur i den og holdet fungerer - hvorimod Danmark netop har misset et VM på mærkværdig vis. Vil dog stadig sige at en kombineret start-11´er mellem Danmark og Norge vil indholde mindst 5-6 danskere, så forskellen ligger mest i at Norge har en af verdens bedste målscorere og har medvind generelt.
Vil stadig sige at en kombineret start-11´er mellem Danmark og Norge vil indholde mindst 5-6 danskere, så forskellen ligger mest i at Norge har en af verdens bedste målscorere og har medvind generelt.

Tja, det er vel mere sammenhængen og ledelsen i DBU, der gør at landsholdet i Danmark konstant er ude af kurs. Ser jeg på de sidste par år, så vælger jeg 11 ud af 11 fra Norge + Ståle.
Norge skal påtage sig favoritrollen, når de spiller på hjemmebane... Især deres offensiv er giftig... Vil dog sige, at vi generelt er bedre end dem på de defensive pladser...

Lidt ærgerligt Osula gik ned med en skade i første runde af PL, synes virkelig han var begyndt at se rigtig spændende ud, og det kunne have været fedt at se ham sammen med Højlund (som er startet sæsonen fint i Napoli) oppe foran.
Tror faktisk kun det var AC og måske et par keepere jeg ville tage med fra Dk - Norge er efterhånden godt besat - selv de hjemlige spillere fra Bodø præsterer bedre en de danske udenlands-proffer.
Eksempelvis synes jeg de præsterer langt bedre på backpositionerne end DK.
Ryerson er virkelig dygtig.
- Det er med statistikker som med miniskørter. Det giver én en masse gode idéer, men skjuler det, der er vigtigt - du er savnet, Ebbe
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Norge er da klart bedre kørende end Danmark. Norge er naturligvis favoritter i den kamp. De har et stærkt kollektiv, en klog træner, og de er meget afklarede med, hvordan de skal spille deres kampe. Vi har i længere tid mest været kendetegnet ved, at vi svinger enormt i vores præstationer.
Norge har historisk set fokuseret på vintersport. De startede først i 90’erne og tillod børn at spille fodbold om vinteren. Før det dyrkede alle børn andre sportsgrene om vinteren
Jeg kommer ikke til at diskutere at Norge er bedre end Danmark. Ikke kun på landsholdet også deres forbund præsterer med længder, bedre i disse år.

Nu er Kent Nielsen så kommet ind, og man kan næsten se for sig at dette kan blive den dybt uretfærdige faktor, der gør at Danmark kan slippe afsted med et resultat.
Glad for sportsmanship og sportsånd.
Som en anden skriver så bittert med Osula..

Vi må se hvad Riemer gør, puha
Han har heldigvis fået en kompetent oppasser på
Annonce