Snak

Mere indhold efter annoncen
@EgilRogerOlsen

Selvom jeg er enig med dig på en række punkter, mener jeg dine bedømmelser beror for meget på overfladiske variable som ligaomdømme, klubomdømme og klubbernes ligaplacering. Tag f.eks. Lindegaard. Han er ikke i United, fordi han er en bedre målmand end Sørensen. Han er i United, fordi han har potentiale til at blive bedre end Sørensen.

På samme måde konkluderer du, at Fulham er en bedre klub en Wolfsburg, fordi Wolfsburg har tabt til Fulham samt fordi Wolfsburg underpræsterer i denne sæson og den tyske liga er marginalt svagere end Premier League. Herudfra konkluderer du så, at Kjær er dårligere end Hangeland. Det er altså et tyndt grundlag.
Og hvis du endelig skal argumentere ud fra de præmisser, så burde du tage i betragtning at Kjær har været rygtet til flere storklubber i England. At han valgte Wolfsburg i stedet var vel dybest set en fornuftig beslutning af ham, fordi han så havde udsigt til at være fast mand på holdkortet hver eneste kamp.
Barca
.
https://www.facebook.com/groups/1458906267723905/ Noget for dig? Nu hvor klokken er 00:06, det lyder som mit liv, skal vi have en pause. Carsten Werge.
Jeg velger å forholde meg til det styrkeforholdet som er nå og ikke ting som har skjedd for 2,4,6 år siden


Ja en anden bruger har allerede hæftet sig ved det, men du har flere gange påpeget, at Norge som et af de eneste hold ligger med maks.points i EM-kvalifikationen... jaja, efter tre(!) kampe. Det er selvfølgelig fint, men bliver man nr. 11 i verden fordi man har vundet tre fodboldkampe? Jeg vil nok mene det bør vurderes over lidt længere tid. Mange andre har også påpeget det, men Norge har altså ikke været med til en slutrunde siden år 2000. Danmark var med til VM så sent som for lidt over et halvt år siden, og slog både Sverige og Portugal undervejs dertil.

Nej, den rangliste giver ingen mening og har heller aldrig gjort det. Et pointsystem vil i sagens natur altid give et par besynderlige rangeringer, men det nuværende må jo tilsyneladende ikke engang kunne finde ud af at belønne de hold, der rent faktisk leverer brugbare resultater - såsom at deltage og vinde kampe ved de store internationale turneringer.
Om Norge reelt har et bedre fodboldhold end Danmark lige nu, er naturligvis en diskussion du kan tage. Men en rangliste skal jo netop blot forholde sig til resultater, og du kan simpelthen ikke argumentere for, at Norge har leveret større eller vigtigere resultater over det sidste år til halvandet end Danmark, Italien, Chile, Slovenien, Ghana eller utallige andre af de hold, der ligger under dem.
Hey Andriy, do you pick the same side as always?
Enig med Gunners omkring nordmænd på det danskelandshold.
Konstalationen Agger-Kjær er så god at Hangeland skulle bruge tid på at komme ind og jeg tror ikke han ville komme på. Kanterne kunne hedde:
Eriksen/GrønkjærVingaard/Krohn-Dehli/Rommedahl
MGP ville også ja, men når du siger St så og så mange ville gå ind på Norges landshold, hvorfor går så mange nordmænd så ind på det danske??

Sørensen
Jacobsen-brede-Agger-Riise
Poulsen
Eriksen/Mohammed.a-Kvist
Rommedahl. MGP
Bendtner


Måske Ruud på højre back
Imo
https://www.facebook.com/groups/1458906267723905/ Noget for dig? Nu hvor klokken er 00:06, det lyder som mit liv, skal vi have en pause. Carsten Werge.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kjære dansker. Slutt å diskutere..

- Vi nordmenn hater dere.
- Dere hater oss.

Hadde Danmark vært som nr.11, ville dere hatt en helt annen mening om FIFAs rankingliste. Dere er helt utrolig dumme/stupid når det kommer til fotball. Dere tror at dere er verdensmester, og patriotismen deres er helt utrolig.

Norge er det 11. beste hold? - DET ER DE IKKE, LANGT IFRA og det skjønner vi nordmenn meget godt.

Den eneste grunnen til at jeg gidder å lese gjennom disse forumsidene er fordi det er gøy/sjovt og se på dere som skriver her. Gjennomsnittsalderen må da være 14 år?

EDIT: "- Sluttspill. Rankingen er jo bare en indikator på hvordan vi gjør det, og hvor vi står i øyeblikket, men det er å komme til sluttspill som er det eneste som gjelder, mener By Rise." Ass.manager for Norge.

Orginalartikkelen: http://fotball.adressa.n…e191696.ece
Wiliam Kvist bliver af flere betragtet som et større talent på ventreback end han er på midtbanen. Jeg kan informere dig om at der rander en gut rundt i Juve der hedder Frederik Sørensen der er gået ind på holdet... Men du har sikkert ret. Kvist kommer til en større klub end Roma.

Og hvis Wolfsburg spillede i PL ville de ikke ende over Fulham?...

Christian Eriksen er et stortalent. Det var mere for din indragelse af ham Muhammed A... DK er et bedre hold end Norge. Det sku egentlig meget simpelt, hvis du er i tvivl så gå 7 måneder tilbage i tiden og se hvem der var i Syd Afrika og hvem der ikke var.

Men ja det bliver lækkert at se Bendtner tørre Hangeland og Co.


Som du ser i et tidligere innlegg var Riise nominert til årets spiller i Europa og spiller for Roma i serie A og det gjør ikke Kvist hvor Kvist spiller i fremtiden er likegyldig da jeg forholder meg til real-time.

Wolfsburg er ikke et spesielt godt lag og bundesliga er mye svakere enn premier league. Jeg vil anta at Fulham er bedre enn Wolfsburg noe som også ble bevist i europa league i fjor da Fulham vant.

Christian Eriksen er et talent og har ennå mye å bevise ja. For 7 måneder siden i syd-afrika tapte Danmark for Japan ja det fikk jeg med meg uten at jeg lot meg imponere av det.
@rbkmannen

Den eneste grunnen til at jeg gidder å lese gjennom disse forumsidene er fordi det er gøy/sjovt og se på dere som skriver her. Gjennomsnittsalderen må da være 14 år?


Så er det godt, at du kan bidrage til diskussionen og dermed trække gennemsnitsalderen ned på 13,9.
Barca
Takk for at du beviser min point !! :)
EgilRoger...
Forklar lige hvordan Norge kunne smutte foran Danmark på verdensranglisten, da Danmark kvalificerede sig til VM 2010, og Norge ikke gjorde!
fodbold er ikke længere en sport, hvor hjertet spiller ind. Der er kun en ting, der tæller. MATADOR PENGE
Annonce