Snak

Mere indhold efter annoncen

Ny FCK-polak har hørt om ‘speciel’ atmosfære

lør 28. jun 06:00

Dominik Sarapata glæder sig til mødet med FC Københavns tilhængere, som polakken har hørt gode ting om. 



Læs hele nyheden her
Husk på, at når spillere som Sarapata, Zague og en masse andre taler om speciel atmosfære, så tænker de nok ikke på hr. og fru Danmark og klappepølsesegmentet.

De refererer sgu´ til de fantastiske og stemningsskabende grupperinger med masser af lys, lyd, ild og røg.
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.

Fansene er fyldt med passion, og jeg kan virkelig mærke, at denne klub nyder stor støtte, fortæller Sarapata til FCK på Instagram.
- Jeg har hørt, at atmosfæren her er noget helt specielt. Jeg kan ikke vente med at komme ind på banen iført holdets trøje.
Det bliver et stort øjeblik.


Det kan være det blot er mig, men jeg synes det bliver helt ekstremt intetsigende med de her floskler. Hvis han kunne fortælle noget om F.C. København der ikke også kunne passe på virkelig mange andre klubber, så ville det være interessant.
Forza Napoli Sempre!
Imens spillere fra FCK og Brøndby snakker om den fantastiske fankultur og stemning, så begrænses fansene igen i 2025 i at kunne skabe netop dette, nu hvor man igen har udelukket udebanefans i derbies.

Vi må ikke kvæle det der allerede er unikt i Danmark. Dræber man fankulturen i Danmark, hvorfor så overhovedet se dansk fodbold? Man gør det jo ikke grundet den høje kvalitet.
Vi må ikke kvæle det der allerede er unikt i Danmark. Dræber man fankulturen i Danmark, hvorfor så overhovedet se dansk fodbold? Man gør det jo ikke grundet den høje kvalitet.
så vi skal lade dem slås og udøve hærværk?
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Det er jo bare crowd pleasing som man altid hører når en spiller skifter klub. Stemningen i Parken er ikke mere speciel end man kan opleve på stadioner i Polen.
Vejle Boldklub
Mere indhold efter annoncen
Annonce
X-box

Til dels enig med fan pleasing, men stemningen til en Europeisk aften i Parken kan altså virkelig et eller andet! :) det kan være fuldstændig elektrisk (læs: mod Barca, Man u, Celtic, Club Brügge, Galayasaray, Juventus, Ajax m.fl.)
Ja, jeg er måske lidt biased, og hvad så? Jeg vælger ikke og udtale mig når jeg er i det røde felt. Stor, stor fan af Froholdt. Venlig hilsen Corner -79
Dræber man fankulturen i Danmark, hvorfor så overhovedet se dansk fodbold?

Har sjældent set et dummere indlæg.
Som om det er pgs fans vi ser fodbold???
De eneste der dræber fankulturen er de tosser der ikke kan holde sig inden for reglerne. Tænk hvis man kunne afvikle et derby med fans fra begge hold uden det var nødvendigt med 100+ betjente og uden historier om vold og hærgen i gaden før og efter kampen.
It's so easy to laugh, it's so easy to hate It takes strength to be gentle and kind Bif siden 1985
Ja i medgang er der god stemning i parken ikke så meget i modgang.
Har sjældent set et dummere indlæg.


Gad godt kunne skrive, at jeg sjældent har læst et indlæg der bevidst/ubevidst misforstår pointen i indlægget man besvarer, men det sker desværre rigtig ofte herinde.

Jeg kan ikke rigtig tyde sætningen;
Som om det er pgs fans vi ser fodbold???


At det skulle være tosserne der laver ballade der dræber fankulturen, kan jeg ikke se noget belæg, hverken i en historisk eller international kontekst. Det er almen kendt, at store dele af de aktive fans, som i høj grad er dem der skaber stemningen på stadions også er i de miljøer hvor der er nogle ubrodne kar der laver ballade. Der er bare ofte en sammenhæng mellem dem der viger der liv til at stå på stadion i regnvejr i Hobro, selv om man kommer fra København en onsdag aften, og det at være Iben marginaliseret gruppe, hvor gruppe identiteten er stærkt og der oftest laves nogle grænseoverskridende manøvre.

Det er en fair pointe, hvis du mener, at de skaber den forkerte kultur. Men de har trods alt været med til at skabe en kultur. Kigger man på FCKs udvikling af fans er det også ret tydeligt at det er sektionen der i høj grad skaber en stemning der gør, at man kan tiltrække mange flere fans.

Havde der ikke været den stemning på stadion, så havde fanoplevelsen været som under Covid, hvor produktets værdi faldt markant. Bare spørg tv-selskaberne.

Fodbold er ingenting andet end en sportslig konkurrence mellem atleterne uden fans. Forskellen mellem fodbold og Kabaddi, er de ekstremt mange fans. Fodbolden er intet uden fans.
Forskellen mellem at se Superliga og 2. Division er stemningen. Hvis man ønsker, at se fodbold uden de aktive fans kan man ret beset finde sin egen lille lokale fodboldklub, som der er et utal af i Danmark og tage ned og se dem spille og hvis man vil have kvalitet, så kan man se Premier League.
Superligaen lever og har sin berettigelse fordi der er skabt en fodboldkultur og et engagement over mange år. Herunder af Brøndbys Hooligans inspireret fra England og senere hen Ultras inspireret af Italien og nu en international hybrid. Med en fankultur der idag også udvikles af især FCKs fans.

Tænk hvis man kunne afvikle et derby med fans fra begge hold uden det var nødvendigt med 100+ betjente og uden historier om vold og hærgen i gaden før og efter kampen.


Enig! Tænk hvis man kunne det. Det ville kræve fire ting ifølge al forskning på området. Dialog, Dialog, Dialog og den rette prioritering i politiet.

Man skal flytte sig fra hændelses håndtering til forebyggende indsatser. Problemet med forebyggende indsatser er altid, at den bevise effekt er svær at bevise. Det er det samme som at bevise effekten af en effektiv risikostyring.
Hvordan beviser man alt det der ikke skete?

Hvis man ikke forstår min pointe kan man se The Wire.
Ja i medgang er der god stemning i parken ikke så meget i modgang.

Husk nu hvem det er der går 10 min før kampen er færdig, når man er bagud, og hvem der blir til det sidste. Sidste derby var jo decideret pinligt for bif fansene
Annonce