Snak

Mere indhold efter annoncen
Ok Martin. Stammer det der 1337 i dit brugernavn fra det år du mener vi skal tilbage til, sådan ligestillings mæssigt? Du ved måske ikke at kvinderne også spiller på kontrakter rundt omkring i store europæiske klubber og skal bruge den samme (fri)tid og energi på at stille op? Hvilke vederlag der så generelt bør gives, er så en anden snak.


Det er jo slet ikke relevant. Det relevante er, hvor stor interessen er, og hvad kvinderne bringer i kassen i form af indtægter.

Stik det ligestilling op hvor solen ikke skinner, når det kommer til sport.
Hvad taber I på, at kvindelandsholdet får samme bonus? Sådan helt ærligt, hvad i jeres liv bliver ringere, fordi DBU har lavet denne aftale? Hvad er det ved aftalen der gør, at I føler jer uretfærdigt behandlet, når herrelandsholdet ikke gør?
AaBager
+1
Hvad taber I på, at kvindelandsholdet får samme bonus? Sådan helt ærligt, hvad i jeres liv bliver ringere, fordi DBU har lavet denne aftale? Hvad er det ved aftalen der gør, at I føler jer uretfærdigt behandlet, når herrelandsholdet ikke gør?


Man ender med at sende regningen videre til herrelandsholdet og dem som vil se det. Det ender med at herrelandsholdet kun kan ses på PPV og kvindelandsholdet stadig kun er på dr2 fordi der ingen reel interesse er
If it aint Newcastle, it aint worth shite
Hvis der skal være ligestilling skal der jo bare være et landshold for Danmarks bedste fodboldspillere . Grunden til at der er forskel på løn er at kvinde bold er ekstrem lav kvalitet og derfor er der selvfølgelig færre mennesker der gider se og poste penge i det.
Det næste bliver at kvindeholdet der vinder Champions league skal have lige så meget som mændene.
Hvis der er en kvinde sport der genere flere penge end en tilsvarende mandesport, får de jo selvfølgelig også flere penge.

Men behøver kun at se 10 min at en kvindekamp på højeste niveau for konkludere at Danmarks u14 landshold ville slå dem 10-0.
Derfor får de lidt mindre i løn.

Medmindre selve sporten bliver ekstrem populær, på trods af manglende niveau. Så skal de selvfølgelig nok få meget mere i løn. Men det kommer helt af sig selv, når de generer flere tilskuere og sponsorer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fedt og på tide🎉👍 alle må da kunne se fornuften i det medmindre man(d) har et problem med kvinder. De udfører samme stykke arbejde i samme firma “jamen der er ingen tilskuere til kvinde fodbold!” Nej, men det er da ikke deres skyld!
Fint at "lønnen" for at spille på landsholdet med tiden bliver ens for kvinder og mænd.

Jeg synes bare "lønnen" for både mænd og kvinder, skal være så lav som mulig, så den kun omfatter kost, logi og et mindre beløb. Så vidt jeg ved tjener fodboldspillere stadig løn fra klubberne, når de er afsted med landsholdet.
Hvad DBU bruger på landsholdene kan ikke bruges på breddefodbolden, som alt andet lige er forudsætningen for, at vi overhovedet kan have konkurrencedygtige landshold.
Men nu er herrelandsholdet også 100 år foran på eksponering. Måske hvis vi begynder at tænke i samme muligheder og ens vilkår kan kvinderne få en større plads hos den almindelige danske fan. Det er dét, den her lønudligning signalerer. Hvordan i overhovedet kan have ondt i røven over det, har jeg svært ved at forstå.
SITLIF 🤍💙 En gång är ingen gång 💚🤍
Hvorfor skal curling landsholdet ikke have samme løn som fodboldlandshold. Det er da diskrimination, de bruger lige så lang tid på deres sport og de repræsenterer også Danmark. Det er altså snyd.
Ingen burde få penge for at spille på landsholdet. Det burde være frivilligt og en ære. Alle pengene som DBU tjener på landshold burde gå direkte til talentudvikling og brede fodbolden. Så dette er endnu et tilbageskridt for dansk fodbold.
Annonce