Snak

Mere indhold efter annoncen
Uanset hvor mange hold der er i Superligaen, så er jeg af den overbevisning, at def skal spilles flere kampe, hvis danske hold skal kunne begå sig i Europa! Og med hensyn til klimaet, så har vi nogenlunde samme klima, som England og der bliver der spillet væsentligt flere kampe, premierlige og 3 pokalturneringer! En lang vinterpause vil gøre det umuligt for danske hold at komme videre fra 16dels runderne, da de aldrig vil være i kampform i januar/februar
Fast mand på Nedre C .... trods mine 60 år! FORZA FCK
Antallet af hold i den danske Superliga får ingen betydning for, hvor godt de danske hold klarer sig i Europa i fremtiden.
Økonomien i Dansk fodbold er simpelthen ikke til stede. En gang i mellem vil de bedste hold klare sig igennem indledende puljer, men det vil ske mere og mere sjældent.
Tendensen går mod, at Europas største klubber tilkæmper sig større og større andel af pengene, og de danske klubber kan slet ikke tilnærmelsesvis følge med. Desværre.
Men det ser man jo også i Danmark, hvor de store klubber også tildeles større og større andel af TV-pengene.
Indenfor en overskuelig fremtid vil færre end tyve storklubber sidde på det hele, og hvis ikke UEFA passer på, vil de danne deres eget lukkede system, helt uden indblanding. Nøjagtigt som det var i Storbritannien tidligere, hvor der ikke var nogen forbindelse til de lavere rækker. Oprykning vil kun forekomme, hvis de etablerede klubber giver tilsagn.
Desværre er UEFA uden ambitioner om at tage en konflikt, men udvider bare antallet af turneringer.
Udviklingen er bekymrende. Hvem gider se de samme hold kæmpe mod hinanden hele tide?
Annonce