Snak

Mere indhold efter annoncen
Børnehave…bliv endelig ved :)
Uanset om protesten er orange eller rød, kommer i kravlende tilbage, mentaliteten er død….

Det var sku nok ikke helt skudt ved siden af, med ovennævnte banner i sidste derby
nu må de såkaldte fans stoppe med deres protester. Det er så ødelæggende for kulturen og jeg tror der er chokerende mange der har droppet deres årskort for næste år. Jeg er desværre en af dem. Gider ikke mere al det protest postyr og orange trøjer.
Så kan alle jer “rigtige” fans som endda dropper sit sæsonkort vel bare lave stemning?
Forstår godt de stemningskabende fans, de blevet svinet til for at det dem der laver alt ballade og det ville være bedre uden dem. Nu ser folk hvor meget stemning bidrager med.
Ps er ikke Brøndby fan
Der er ingen automatik i, at hvis den her aftale bliver stemt hjem, at det så løser alle andre problematikker, som vi har.


Hvilke andre problematikker, har fanafdelingen med BIF ?
De har nu fået en aftale på plads, som de kan se sig selv i, hvad forlanger de mere af klubben?

Er det problemet med flere klubs ejerforholdet, desværre men tror det boykot kommer til at vare meget længe.
Alpha står uden for den såkaldte værdiaftale. Så der kommer ingen stemning på stadion foreløbig - og formentlig aldrig igen, i hvert fald ikke som vi kender den med de mennesker og grupperinger der har drevet den de sidste 30+ år.

Det er en trist dag - minderne kan de ikke tage fra os.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis Alpha gad blive væk, ville andre kunne løfte opgave op til et nogenlunde niveau.

Med det skrevet, så har jeg kæmpe respekt for alt det gode alpha står og al den tid de har lagt i at støtte klubben, bl.a. ved at tage til udekampe osv. At man så nogle gange sætter sig over fælleskabet, ved bl.a. at deltage i vold og hærværk, det er ærgerligt
"Maradona good; Pelé better; George Best."
Jeg siger bare i al stilfærdighed: Der har ikke været ballade og tilskueruro, sålænge stemingsboykotten har været der. Alpha består primært af voldsparate ballademagere - og enkelte gode “heppere”.
Ja til glade og syngende fans, der bakker deres yndlingshold op. Både mår de vinder og når de taber. Nej til voldsparate og agressive fans, som håner og nedgøre spillerne. En fodboldkamp skal være for alle. Også for familier med små børn. Det er en sportsgren og det gælder ikke liv eller død. Fanskare der virker skræmmende og truende har ingen berettigelse. Det har bevæget sig over til noget, det ikke burde være. Jeg er ikke Brøndby-fan.
Hvis Alpha gad blive væk, ville andre kunne løfte opgave op til et nogenlunde niveau.


Hvad er det for noget vrøvl? Alpha har tværtimod hjulpet de unge drenge og tidligere “Sammen om vor klub” bevægelsen. Herunder med lån af megafon mv.

Jeg siger bare i al stilfærdighed: Der har ikke været ballade og tilskueruro, sålænge stemingsboykotten har været der.


Nu er der jo aldrig “ballade og tilskueruro” på stadion. Der har været mindst ligeså meget uden for stadion som der plejer.

Alpha består primært af voldsparate ballademagere - og enkelte gode “heppere”.


Du udtaler dig om noget du ikke aner en kæft om. Alpha består primært af stemningsskabere og sekundært af friske. Alpha er bare så tilstrækkelig stor en gruppe, at de friske, som udgør minoriteten, er større end de alle andre friske grupper i dk, på nær da CC/FCKHSV eksisterede indtil for nylig. Fri sport og det gamle Brigade 43 er de enste 100% friske grupper i Brøndby. Og de laver aldrig ballade på stadion. Det er altid stive provinsielle bondeknolde som har fået for mange bajere - præcis som i alle andre klubber.
Jeg siger bare i al stilfærdighed: Der har ikke været ballade og tilskueruro, sålænge stemingsboykotten har været der. Alpha består primært af voldsparate ballademagere - og enkelte gode “heppere”.


Det er direkte løgn.
Så sent som ved sidste hjemmekamp blev folk i orange overfaldet i Svinget.

Utroligt som totalt uvidende mennesker skal udbasunere deres ignorance...
Annonce