Snak

Mere indhold efter annoncen
Oliver Provstgaard er klar! Havde lige en god kamp for Lazio i sejren over Genoa. Han har spillet meget og gjort det godt på U-21-landsholdet som anfører.
Malte Amundsen har gjort det godt for Columbus Crew og ville være et frækt bud, men MLS-sæsonen er ikke startet endnu.

Ellers tænker jeg helt sikkert at Høgsberg og kommer med og Nicolaisen vil være et andet stærkt bud evt. Thomas Kristensen. Vil gerne undgå Nelsson for enhver pris.

Hvor mange Centerforsvarere plejer vi at udtage?
Provstgaard er et godt bud. Til gengæld er niveauet i MLS vel ikke højt nok?
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Hvad med Simon Kjær. Nåe nej det er jo ikke Kasper Hjulmand.
Eftersom det jo er nogle rimelige vigtige kampe, så tvivler jeg stærkt på der bliver givet debut til nogle spillere.
Det bliver erfaring fremfor ungdom.
I den forbindelse, er Mads Bech nok ikke et ringe bud på en spiller fra suppen der kan komme i betragtning.
Han er venstre benet, og kan godt spille venstre bak, i mangel af bedre.
FC Kronen: Mads Bech har aldrig spillet en senior landskamp, så det ville jo også være en debut. Jeg mener ikke han er god nok overhovedet.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han har været udtaget før, og kender Riemer.
Derfor er det ikke helt ude i hampen med ham.
Desuden er han ikke en dårlig forsvarsspiller, og det ved du jo godt
Stop nu med det forholdsbias når det er landsholdet
Vestergaard har været en solid spiller i mange år, og han scorer mål, når han får lov til at gå med frem til fx hjørnespark. Men amatørkommentatorer har han sikkert vænnet sig til.
Rasmus Nicolaisen - Erik Sviatchenko - Mads Bech Sørensen ??


Man kan godt se, du er FCM-mand :)

I start-elleveren har jeg Høgsberg som selvskrevet og så Nørgaard ned i forsvaret, som han har gjort for Arsenal. Dernæst er Nicolaisen et god bud, men også Thomas Kristensen, som var rygtet til Milan og Victor Nelson, der trods dårlige resultater i Verona, trods alt har den erfaring, han har. Så er der en del jokere, hvor Mads Bech, Lukas Hey, Provstgaard indgår. Men Sviatchenkos løb er kørt, tænker jeg.
Der er virkelig seriøst mange skader i forsvaret. Man kunne også have nævnt Alexander Bah, og så ved jeg ikke rigtig, hvad der er med Viktor Kristiansen. Det kan vel ikke undgås, at der må blive landsholdsdebutanter i startopstillingen, hvis ikke man vil stille med midtbanespillere eller fløjspillere eller spillere, der er tæt på de 4o år. Hvis ingen bliver klar, (og vi ikke får flere skader), vil jeg tro, at det mod Nordmakedonien bliver en startopstilling med Gaei-Nelson-Høgsberg-Frese. Andre i truppen kunne være Thomas Kristensen, Lukas Hey, Rasmus Carstensen, men en 4. back har jeg svært ved at pege på til Nordmakedonien-kampen. Men det er trods alt godt, at vi har Joachim Andersen og Rasmus Nissen Kristensen klar til den anden kamp, for Nordmakedoniens hold bør vel stadig være overkommeligt. Også fordi det ser godt ud på midtbanen og efterhånden også ok i angrebet og på fløjene.
Højbjerg, Nelsson (er Joachim Andersen skadet?)
Annonce