Snak

Mere indhold efter annoncen
analytikker

Ligesom når man tager i lalandia eller til en landskamp i parken støtter man FCK
1 milliard kroner. Så er det stadion da også betalt. Men fornuftigt at Danmarks næststørste by omsider får et ordentligt stadion.
Forza Napoli Sempre!
Aarhus Kommunes samlede indtægter forventes at være på 25,3 mia. kr. i 2024, så 0.25 mia. kr. er 1% af budgettet, hvis altså kommunen selv skulle betale, men de har jo fundet pengene andre steder.
KSDH !
Det kommer til at koste yderlig 200 millioner for Aarhus Kommune. Står i Stiften. Kæmpe skandale
Pengene er jo inklusiv anlægsudgifterne til hele Kongelunden som kommunen hele tiden selv har skulle finansiere. Det er jo et kæmpe rekreativt område som alle kan få gavn af. Kommunens budgetoverskridelse i forhold til stadion er “kun” 185 mio kr så vi jeg har forstået. AGF og private donorer bidrager jo med omkring 700 mio til stadion. Et stadion som vel og mærke bliver en gave til kommunen. Så de får rigtig meget for relativt lidt. Har andre danske klubber kunne finde så mange private penge til et stadion der er en gave til det offentlige?

Mon ikke Københavns kommune ville være med til at finansiere et nyt Parken hvis FCK fandt privat finansiering og samtidig overdrog Parken til kommunen som en gave og efterfølgende betaler leje til kommunen?
NP er Suppens bedste 6'er!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Boro

Hvem ejer det nuværende stadion i Aarhus? Kommunen?
Herregud, det jo bare penge.
Hvem ejer det nuværende stadion i Aarhus? Kommunen?


Ja. Og nu får de en kæmpe gave. De har allerede nu en del vedligeholdelsesudgifter på det lort der står der. Det er en kæmpe kulturgave med langt overvejende privat finansiering. Helhedsperspektivet skal jo ses og selve Kongelunden skal jo blive til et stort rekreativt område til alle byens borgere. Lige nu er det bare et slidt, mørkt og kedeligt område som kun bruges på kampdage.
NP er Suppens bedste 6'er!
Det skal nok blive fedt og det nye stadion ser jo virkelig flot ud. Dog er dit eksempel i forhold til FCK nok lidt tung, eftersom FCK ejer stadion. Stor forskel jo.
Ja det er naturligvis ikke helt det samme, men ikke desto mindre får kommunen et helt nyt og topmoderne stadion som primært er privat finansieret. Anlægsomkostningerne derud burde de for længst have gjort noget ved. Det område har et kæmpe potentiale til at blive fedt og ligger bare øde og nedslidt hen selvom det er i gåafstand fra centrum.

Det samlede projekt med den gevinst det kan blive både for fodboldtilhængere og folk der gerne vil bruge området tror jeg mange kommuner ville tage imod. Debatten glemmer hurtigt at det er meget mere end bare et stadion til AGF og hvor stor en del af finansieringen rent faktisk er en privat gave til kommunen. De får groft sagt 1 til 3 gange pengene igen.
NP er Suppens bedste 6'er!
Annonce