Snak

Mere indhold efter annoncen

Nyt Superliga-tiltag prøves: Pausen kan skubbes to minutter

ons 25. feb 14:54

Divisionsforeningen prøver et nyt koncept af søndag i de to kampe, som får indflydelse på, hvem der slutter i top-6. 



Læs hele nyheden her
Det er jo ikke noget, nogle kan rykke kampen 10 min med nok pyro...
Enig, man bør give en ramme på op til 10 minutter for at dæmme op for fx en kampforsinkelse, afbrydelse, slem skade m.v. Vi er blandt Europas værste lande i forhold til Pyro, alene det element bør der tages højde for. Op til 10 minutter ekstra pause bør alle klubber/spillere/tilskuere/TV-seere kunne leve med hvis det er 1-2 gange på en sæson.
Nej tak til at rykke det.

Pausen er 15 min og sådan er det.

Bliver den pludseligt 17, så står viasat klar med et par ekstra reklamer og det taber forbrugeren på og før vi ved det spiller vi 4 x 22,5 min så vi virkeligt kan få nogle reklamer i fjæset.
Nej tak til at rykke det.

Det handler jo ikke om at rykke noget. Det handler om at holde startfløjtet tilbage i anden halvleg, hvis den anden kamp har haft uforholdsmæssigt meget tillægstid i første halvleg.
Vi er blandt Europas værste lande i forhold til Pyro

Vildt nok. Det har jeg ikke læst noget om, har du en kilde på det?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad med i kører pokalturneringen som den oprindelig var lavet for.
Den blev indført i 1954/55 .
Turnering blev indført som samme system som FA cup i England ,
At skabe ekstra spænding ved at favoritten kan ryge ud i en kamp.
Dette var begrundelsen for at lave denne turnering .
Her har divisionsforening igen givet til de rige og taget fra de fattige , da et lille hold ikke præstere vanvittigt fantastisk på 2 kampe.
Vi er blandt Europas værste lande i forhold til Pyro, alene det element bør der tages højde for.


Ja du har ret. Fck - randers er et opgør der er notorisk kendt for tilskueruroligheder. Det samme med viborg - fcn...
Det bliver jo kun en succes hvis de også så kan finde ud af at sætte kampene i gang når de skal sættes i gang. Vi oplever jo ofte at de først begynder indløb tre minutter før og så skal der gives blomster og det ene og det andet og så fløjtes kampen først op 17:04
hvad så hvis der er et langt VAR tjek i 2. halvleg i en af kampene - skal den anden kamp så også holde pause?
Er imponeret over at så mange brugere i dette forum har så meget indsigt i så mange klubber!
Man kunne jo også afprøve at samle tillægstiden fra de to halvlege i slutningen af 2. halvleg. Så slutter alle 1. halvlege samtidig og 2. halvleg sættes samtidig i gang på alle stadions. Så samler man spændingen til sidst i kampen.
Annonce