Snak

Mere indhold efter annoncen

OB bekræfter: Sender Max Fenger til Sverige

tors 23. mar 2023

OB bekræfter, at klubben udlejer Max Fenger til Mjällby frem til sommer.



Læs hele nyheden her
Han fortjente mere end han fik.
Håber han vender tilbage!

God tur Max!
I meddelelsen antydes det, at han kommer retur.
Med tanke på, at vi har Kadrii, Sabbi og Zohore som angriberen, så kommer Fenger vel retur lige Luca Kjerrumgaard til den kommende sæson... så mon ikke Sabbi skydes afsted og Zohore bare udløber... med mindre han får gang i meget de kommende kampe...?
Jeg tror ikke på Bashkim har mange gode halvsæsoner tilbage i sig. Sabbi har langt mellem sjusserne og Zohore er en lottekupon.

Kjerrumgaard og Fenger er fremtiden, hvor jeg håber, at Fenger kan bruge denne udlejning til at komme tilbage til OB i god form.
Og det kommer fra en OB-fan.
Altså, hvis de vælger at bruge deres købsoption, så kommer han jo ikke retur.

Jeg syntes faktisk, Fenger fik meget tillid og spilletid! Ærgerligt, at han har været plaget af skader.

Jeg tror OB vælger at leje ham ud, med købsoption, fordi en brandvarm Kjærrumgaard kommer hjem til sommer. Zohore ved jeg ikke rigtig, hvad der skal ske med. Hvis han får gang i det her i de sidste 10 kampe, så kan det selvfølgelig godt være der bliver forlænget med ham, men ellers tror jeg bare at hans kontrakt udløber. Sabbi skal forhåbentlig ikke spille angriber, da det ikke er der han har sine kompetencer synes jeg. Kadrii skal selvfølgelig være førstevalg som angriber, og så tror jeg faktisk man vil begynde at bruge Kjærrumgaard en del. Det er selvfølgelig bare mit bud.

Held og lykke til Max i Sverige. Håber han får gang i det igen!
Hvis han gør det godt, så vil de vel alt andet lige benytte sig af købsoptionen.

Hvis han ikke gør det godt, så vender han retur - forhåbentlig i bedre kampform, men måske så bare for at sidde på bænken.

Jeg ønsker Max alt det bedste, men vil ærligt talt være træt af at se endnu en OB´er gøre det godt andetsteds frem for i OB - så jeg håber at manden med det frække navn kommer retur en gang i fremtiden :)
https://www.youtube.com/watch?v=IKiHife_Tw0
Når så SIF sender Klitten afsted også, så skal I bare se løjer. Så bliver den svenske liga aldrig sig selv igen.
Silkeborg IF
Jamen, vi stiller jo også med Kadrii på toppen, hvor han jo altid har spillet - host host!
Kadrii har aldrig nogensinde været spidsangriber og bliver det aldrig. Han har altid spillet på venstre kant - og gjorde det eksempelvis fremragende i Randers. Han er på ingen måde en boksspiller, og har heller ikke hurtigheden til de dybe afleveringer.
Kan nogen fortælle mig den dybere mening med at placere Kadrii på toppen?
Annonce