Snak

Mere indhold efter annoncen

OB-ledelse ser med alvor på ringe sæsonstart

lør 11. aug 2018
OB's sportslige ledelse var efter nederlaget på 3-2 til Hobro selvkritiske over den dårlige sæsonstart.

Læs hele nyheden her
ja jeg vil også sige, var det den rigtige der blev fyret, skulle det ikke havde været J.H. der havde fået sparket i stedet for
FC BARCELONA AC HORSENS BRENTFORD
Den aura af stilstand som OB stadig befinder sig i skyldes vel dybest set Niels Thorborg (L´easy penge). Hvad vil han med klubben? Hvis sportschefen og trænerens eneste mulighed er at leje grisen og tumpen, hvad skal man så? Det koster penge at tjene penge. Vind eller forsvind!
Eksiljyde i Odense.
Den forbandede analyse...
På mange måde ser det jo rigtigt ud på mange fronter. Satsning på på egne spillere og øget investering i akademiet, som skal være fundamentet for fremtiden. Her har Jesper Hansen virkelig gearet op sammen Tony Hermansen. Der kommer talenter igennem, der sker virkelig noget nu.

Tilstanden er underlig, da man kan se at det er gode fodboldspillere, men det er som der er en fastlåst tilstand set over de senere sæsoner. Holdet flytter sig ikke nævneværdig uanset hvilken spiller man har hentet. Er det, det mentale man ikke kan flytte hos spillerene? er det kulturen i truppen ?

Den sidste kvalitet mangler lige det sidste nøk hele vejen igennem det hele. Ikke kun på det sportslige, men også på ledelsesplan.

Det er desværre blevet en gratis omgang at blive ved med at melde top 6 placering ud sæson efter sæson. Den ottende sæson uden for top 6 er vi igang med og det bliver heller ikke til mere i denne ottende tror jeg.
Det er ærgerligt, at man ikke vil handle på de uopnået ambitioner?

Egentlig er det lidt mærkværdigt, når man tager bestyrelse formanden og forretningsmanden/aktionær Niels Thorborg i betragtning. Han har en del af sin virksomhed, som ikke har flyttet sig i 8 år. Jeg tror ikke at der er ret mange af hans andre virksomheder, som ville få lov at levere på denne måde uden at han ville foretage sig noget radikalt.

Måske skulle han sælge ud af noget af den del forretningen, som har med fodbold af gøre. Han kunne jo invitere nogen ind med erfaring for investering i fodbold klubber.




OB burde overveje at skillle sig af med Jesper Hansen.

Han er uduelig, kun gået fremad for Horsens efter han forlod klubben.
Captain America. FCM
Ligner at JM overpræsterede i SE. Ufatteligt at det ikke giver point med det spillermateriale han har til rådighed
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Presset er jo også meget højere i OB end SønderjyskE som jo bare skal overleve.

Derfor ser man tit at en træner fra en lille klub ikke kan præsterer i en større klub.
JH skal væk. Den er ikke længere.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lars_H%C3%B8gh
hvorfor var det lige at man fyret Kent Nielsen?
Sportschef Jesper Hansen er den største ulykke der er sket for OB, alt hvad manden rører ved er en fiasko, Kent Nielsen fik trænerposten udelukkende fordi han var en personlig ven, siden har det ene fejlkøb efter det andet afløst hinanden, manden er et inkompetent fjols, få ham ud jo før jo bedre
Bruger 161368:
Fordi der ingen fremgang var i hverken spil eller resultater efter godt 3 år i klubben.
Når en træner har så "lang tid" til at sætte sit præg, må man forvente mere.
Under Kent Nielsen rykkede OB sig ikke en tomme - om det bliver bedre eller værre i denne sæson, må tiden vise, men som OB-fan er fornemmelsen stadig, at det var rigtigt at fyre Kent N.


Jesper Hansen forstår jeg til gengæld overhovedet ikke, hvorfor man ikke har sendt af helvede til endnu?
Har manden reelt set hentet én spiller, der er på en højere hylde, end man kan forvente?
Tværtimod. Budgettet er måske skrabet, men så forstår man jo ikke, man kastede lønkroner efter spillere som Jönsson eller Thrane, der aldrig var gode nok til at spille top 6 i Superligaen. De penge kunne man i stedet have sparet og brugt ungdomsspillere, som ville have haft præcis samme kvalitet som førnævnte.
Annonce