Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja fortjent sejr til Genoa, ganske enkelt klasser bedre end OB, med deres hurtige boldomgang, men ville også være underligt hvis der ik var klasseforskel mellem italiensk og dansk fodbold :-)
Det irriterer mig meget, at Lars Olsen ikke lader Caca starte inde. Han kan altid holde på bolden, fremtvinger frispark, skaber chancer og er målfarlig. Bye, bye OB!
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Jeg synes også dommeren dømte en smule til Genoa´s fordel, men det var altså ikke meget. Genoa spillerne var gode til at falde let. Der er kæmpe forskel på dommerne i europæisk sammenhæng. Vil ikke give en ret i at der tillades mere i europæiske kampe - det afhænger af hvor dommeren kommer fra. Feks tillader de engelske dommere mere, mens en hollandsk ikke tillader ret meget. Utaka´s advarsel var i øvrigt som følge af brok og helt korrekt. Men lad det nu være ved det.
Synes det er utrolig uheldigt at OB har trukket denne modstander, omvendt er opgaven stadig ikke umuligt. Der er chance for at italienerne som man ofte ser de sydeuropæiske hold gøre, undervurderer i returopgøret. OB skal bare klø på på hjemmebanen, og for guds skyld - prøv nu at få et dansk stadion fyldt op til en afgørende europæisk fodboldkamp !!!
LUHG
Skidt præstation af dommeren, men Genoa var klart det bedste hold.
Det er et ærgeligt mål de får det første. Det sker vel en gang ud af 100 af den rent faktisk går ind. Ellers er OB ok med i 1. halvleg.
Desværre er de slet ikke klar fra 2. halvleg.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
@Ronaldinho

Figueroa scorede nu 7 mål i 17 kampe for Boca Juniors i sidste sæson.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
@ Villan - haha, den var genial, den med Sarajevo. Selv som AaB-fan måtte jeg trække på smilebåndet i den situation :-)
@ Gas

Ja okay, men manden har langt fra været nogen succes i Genoa. 3 mål i 21 kampe vidner ikke om en klasseangriber, som hører hjemme på det argentinske landshold. Ihvertfald ikke efter min mening:) Han har været alt andet end et hit i europa hos Birmingham, Villarreal og Genoa. Og vil da mene Higuain står foran i køen til en berettiget udtagelse, men man ved jo aldrig hvad Maradona kan finde på.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Annonce