Snak

Mere indhold efter annoncen

OB-spids revser 'usikker' bane: Smadret dem på godt græs

fre 5. apr 2024

Max Fenger mener slet ikke, kampen mellem Lyngby og OB skulle have været afviklet - banen var for farlig. 



Læs hele nyheden her
Jeg kan ikke helt se, hvorfor han tror, at OB ville have taget alle 3 point, hvis forholdende havde været bedre. Det er jo ren spekulation, og med OBs dårlige form in mente, så er det på ingen måde sikkert, at en udebanetur til Lyngby, havde givet 3 point. Med OBs latterligt dårlige hjemmebane statistik in mente, så er det til gengæld sandsynligt, at Lyngby tager sejren i Odense, når de to hold mødes igen i returen.
Ligesom de smadrede Vejle på hjemmebane. OMG
Nu er der tilsyneladende stor forskel på OB ude og hjemme, med det in mente, så tænker jeg at Fenger har lidt at have sin udtalelse i.

Ham Max har et helt skævt billede af OB’s niveau. Han var også ude i sidste runde mod Vejle og ytre hvor dygtige OB er og hvorfor det ikke var retvisende det tabte den kamp.
Nu var banen heller ikke super i Odense i tirsdags, så det var nok derfor, OB tabte...
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan godt være at OB er gode på udebane i forhold til hjemmebane, men Lyngby får altså de fleste af deres point på hjemmebane, og taber egentlig forholdsvis sjældent.
VBK:

Mulighederne for at komme tilbage i den kamp blev i hvert fald besværliggjort af en tynd tynd udvisning.

Det er i øvrigt latterligt at sammenligne underlaget i mandags med det der blev sejlet på i dag.
Fodboldspillere altså, sportens krigere ;-)
Cykelryttere får punkterede lunger og brækkede ryghvirvler, NHL spillere kan spille med brækkede fingre, men uha banen var glat og farlig, muligvis endda smattet ;-) ja ok
Tilbage på sporet.

Det er grotesk at den kamp blev gennemført.
De dommere eller hvem der tog den beslutning om IKKE at aflyse - har aldrig selv spillet fodbold.

Helt til grin, og i bund og grund trist at Superligaen ikke anses som værende et bedre produkt end man tillader det her -
Vil kalde beslutningen skandaløs!!
hkb500

Nogle absurde sammenligninger, du der revser op.
Men for at blive på din banehalvdel, så kigger man netop nu, på de vilkår eksempel cykelsportens ryttere skal præstere under.
At en NHL spiller, går på banen, har sgu da INTET, med om et underlag og vejrlig er forsvarlig.

Kom dog ind i kampen.
Annonce