Succes i superligaen og klubbernes budget hænger sammen 1:1. Det var tilfældet da OB sidst fik medaljer, og det er tilfældet i alle mellemsæsonerne siden. OB og Odense fortjener bedre og større sponsorer og ejere.
Jeg har lidt svært ved at se hvorfor OB egentlig skulle fortjene det. Hvad er det udover, at klubben ligger i landets 3. største by og har (i hvert fald teoretisk) hele Fyn som opland. (i øvrigt er litteraturen på området rimelig enig om, at økonomien udgår ca. 70% af den sportslige succes og ikke 1:1, så bør man også tænke på at den europæiske belastning kræver væsentlig større budgetter hvis man vil begå sig begge steder.)
Ser man på spillerbudgetterne som netop offentliggjort af Tipsbladet, ser de således ud:
FCK 220 mio
FCM: 155 mio.
BIF: 110 mio.
FCN: 80 mio.
AGF: 70 mio.
OB: 55 mio.
RFC: 30 mio.
SIF: 30 mio.
VFF: 29 mio.
LYN: 25 mio.
HIF: 10 mio.
FCK har fordel af at ligge i hovedstaden med et kæmpe stadion og henter penge ind ved sin geografiske placering, sponsorer, europæisk, spillersalg og har i de senere år optimeret talentudviklingen og købe talenter i Norden.
FCM har draget fordel af sin adgang til stats, talentudvikling og på det seneste også europæisk samt en feederklub i Portugal.
BIF har en historisk opbakning, geografisk placering, investorer i ryggen, et lækkert stadion og lidt talentudvikling.
FCN har lave omkostninger, talentudvikling og spillersalg og har nu opbygget en økonomi der gør, at man også har råd til erfarne spillere ved siden af talenterne.
AGF har sin geografiske placering og et nyt stadion på vej.
OB har velsagtens den 4. bedste geografiske placering, lidt historie og nogle resultater for mange år siden men vist heller ikke rigtig noget udover dette. Derudover dårlige træningsfaciliteter.
RFC har en stor regional sponsoropbakning i landets 6. største by.
SIF har nogle kræmmere af ejere der ser på økonomien før alt andet, men har et lækkert stadion, en unik spillestil, henter spillere billigt og sælger til pæne beløb
VFF har en nogenlunde regional opbakning.
LYN klarer sig på trods af odds og forsøger at komme væk fra tilværelsen som elevatorklub kombineret med noget talentudvikling i kombination med at de brander sig med klubfølelse.
Hvidovre - tja - det er vist mest gejst og noget så gammeldags som klubånd.
Jeg kan ikke rigtig se, at OB gør noget særligt, følger nogen speciel strategi - udover at efterligne de andre, og det kommer man jo ikke foran andre med. Så kan det være at man kan være heldig med nogle investorer der vil poste penge i klubben så man kan købe lidt bedre spillere og kravle en anelse op i tabellen, men jeg har svært ved at se det blive til mere - medmindre man pludselig rammer en speciel sæson som et one-year-wonder og kan bruge dette til at bygge på.
Tiden hvor man kunne leve på historien og at man lå i en større by er vist forsvundet. OB skal vel finde på et el. andet anderledes, hvis man vil op på fordums styrke. Det samme er vel gældende for AaB og EFB.