Redigeretlør 20. jul 2024
På trods af et ikke så succesrigt OB spil, så tror jeg OB nok skal få spillet truppen godt sammen. Det vigtige ved denne kamp er at Kjerrumgaard og Deedson ser ud til at være on point. Når det offensive lykkedes så kan der hentes mange point i dårlige kampe.
William Martin, Max Ejdum, Markus Jensen er alle unge spillere der skal vænne sig til spilletid i NordicBet ligaen, William Martin gjorde det udmærket i sin første kamp for OB efter oprykning fra akademiet. Ejdum er vel den eneste der har fået OK med spilletid mod slutningen af sidste sæson (Markus har fået indskiftninger løbende.)
Det bliver spændende at se deres udvikling. Manneh og Bonde skal lige lære hinanden at kende, da de kommer til at udgøre grundstenen i midtbanen. Begge spillere har ikke været med i optakten af sæsonen, så helt fair spillet sejler i 1. kamp sammen. Manneh har været med Gambia og Bonde er lige kommet til men skal nok blive en gevinst for et ungt OB hold.
Synes også det er smukt med alle de unge talenter på OBs bænk der vil komme til at få indhop løbende. Dog synes jeg at Paulsen og Gomez skal steppe op og levere en bedre indsats denne sæson.
Udover det, OB var ikke gode. Men formåede mest boldbesiddelse, målforsøg, hjørnespark, farlige angreb. Så elendige nej, de var dog OK i deres 1. kamp mod en modstander man regner med blir en konkurrent denne sæson.
Flere asiatiske talenter til suppen