Snak

Mere indhold efter annoncen

OB uden Lasse Kryger mod Esbjerg

søn 29. nov 2015
Lasse Kryger skadet og er derfor ikke en del af OB's trup til mandagskampen mod Esbjerg. Michael Falkesgaard er også ukampdygtig.

Læs hele nyheden her
"OB uden Lasse Kryger mod Esbjerg"
Ikke at det gør en forskel, haha
Jeg er godt nok imponeret over, OB kan blive ved med at holde Jacob Barrett helt ude af truppen. Ja ja men han er altså bare en af mine ynglings spillere, sådan er det. Jeg har godt nok kun set ham for reserverne og i sommer kampe, men jeg synes bare, han gør det så godt. Han er umiddelbart hurtigere end begge konkurrenter på venstre back, og jeg synes faktisk også, han virker stærkere på bolden. Men OK der er jo nok nogle ting, der gør, træner teamet ser ham anderledes, end jeg gør, de har ham jo også til den daglige træning, og kender spillerne langt bedre. Måske er han slet ikke så hurtig, som han ellers gir indtryk af, når man ser ham.

Man kan så også vende den helt på hovedet og spørge.... Giver det så nogen mening, han i det hele taget er en del af truppen ? Jeg mener, hvis han reelt er så langt fra holdet. Er han OB s nye "Timmy Johansen"? En spiller man af en eller anden grund har skrevet kontrakt med, en grund som man nu ikke længere kan huske, og som derfor bare er der. Hvordan kan man tillade sig sådan en luxus, i et ellers stramt budget ? Jamen jeg forstår det bare ikke, er der nogen der kan forklare mig logikken ?
Annonce