Snak

Mere indhold efter annoncen

Officielt: Ørnskov klar for Brøndby

fre 5. jul 2013
Brøndby IF har netop bekræftet, at man har hentet Martin Ørnskov i Viking. Han har signeret en treårig kontrakt.

Læs hele nyheden her
Velkommen!!

Så mangler vi også lige en kantspiller! :D
Brøndby IF
Helt fornuftigt! Han er jo ikke en spiller, der ville kunne forbedre FCK i CL, men jeg har på fornemmelsen, at han kan skabe en god balance på Brøndby-holdet. Han er en god allround-spiller, der også kan kommunikere og dirigere. Meget fint, når man ser på, hvad Brøndby realistisk kan hente af spillere.
Men ja, der mangler måske en spiller til højre side.
Super signing!

Vi har manglet en rigtig leder på den defensive midtbane siden Wiggo og til dels Retov.. (skræmmende, men sandt)

Velkommen, Martin!
BIF - Danske mestre 2021!
Ja, velkommen...
Kan ikke rigtigt huske ham, men hvis Thomas Frank vil have ham, er det vel fordi han kan spille bold!?!

- synes også vi mangler en angriber... én som kan løbe rigtigt stærkt (-og score mål naturligvis;-)
Brøndby Liverpool Barca - og NATURligvis ALLE de danske hold i Europa ( &så FCK)
thombass

Der har brøndby da Antipas? Det de mangler er en rigtig kantspiller.
CFC <3 CPFC <3
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En forsvarsspiller og en højre kant så kan man kun sige PERFEKT transfer vindue for Brøndby - især hvis de holder det niveau, som jeg synes de faktisk har holdt i det her vindue med Hradecky og Ørnskov, for synes det er 2 gode spillere Brøndby har skrevet kontrakt med!

Er der nogen der herinde inde ved om Thomas Frank spiller 442, 433 eller ?
Jeg håbede at han kom til BIF dengang han skiftede fra SIF, så jeg er også lykkelig over denne signing. Han er pasningsstærk og en rigtig ledertype, så er spændt på at følge ham, sammen med de andre gutter, i næste sæson.

Off topic: Hvor længe man mon skal vente, før en eller anden dum kommentar om BIF´s økonomi dukker op?
DP
Brøndbys økonomi er rigtig dårlig, nej undskyld jeg mener god!

Tillykke med Ørnskov, bliver spændende at se holdets niveau til efteråret.
FC. København - siden Højers mål mod Linfield. Valencia CF. - Siden Claudio "El Piojo" López
Velkommen til Ørnskov.

Jeg synes det er en super signing.

Det er ikke fordi, at Ørnskov er en kæmpe profil i sig selv.
Men han er præcis det Brøndbyholdet har manglet, og derved tror jeg hans tilstedeværelse vil løfte hele holdet.
Så jeg mener ikke man kan underkende den betydning han får i Brøndby, og i den forbindelse er 5 mio. ikke meget.

Midtbanen vil blive rustet bedre i defensiven, ved at Ørnskov går ind på 6´eren i stedet for Thygesen.
Ørnskov er også noget bedre til at flytte bolden fra bagkæden og frem i banen end Thygesen er, og så er han desuden mere boldsikker.
Derudover kan man så rykke Thygesen ud på højrekanten, hvor Rommedahl har efterladt et hul.
Ingen tvivl om, at Thygesens forcer, som er hans dynamik, gennembrudskraft og evne til at komme i feltet og score mål, vil blive udnyttet langt bedre der.

Så jeg ser både den centrale midt og højre kanten som styrket ved Ørnskovs ankomst.
Og vel egentligt også forsvaret, som nu har en bedre bølgebryder foran sig.

Det var den klart vigtigste signing Brøndby kunne lave i dette transfervindue, og allerede nu kan Brøndby stille med en habil start 11´er.
Dog er bænken ufattelig tynd, og et par signings som en central forsvarsspiller, gerne en der er boldsikker, og en der kan gå ind på en af de tre offensive midtbane positioner.
Og så få lige forlænget med Stryger også når i er i gang. Jeg ser ham som en klasse højre back. Alternativt er jeg varm på Dennis Flinta, som heller ikke kan være for dyr.
Annonce